Rábai Miklós folkloristára emlékeztek a Balassiban

2024. november 1. 13:08 | Csiffáry Zsuzsanna

Rábai Miklóst, az országos hírű néptánc-koreográfust ismerhették meg jobban az érdeklődők a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület szervezésében, szerdán. A programot a Rábai Táncegyüttes előadása tette színesebbé.

Maros Rudolf Ecseri lakodalmas című filmjét vetítették le a Balassi Bálint Magyar Művészetek Házában, a tánc Rábai Miklós első színpadra vitt koreográfiája volt. A Balassi Közalapítvány igazgatója elmondta, hogy a táncművész édesapja pék volt, és a pékség a Jókai és az Illésházi utca sarkán állt. Azt is megtudtuk tőle, hogy a helyi születésű folklorista a Jókai utca közepén lévő artézi kútról hordta a vizet. Mlinár Pál hangsúlyozta, a vízhordás számára nemcsak abból állt, hogy járt a kútra vízért, számára ez egy meghatározó eseménysor volt. A vizhordások alkalmával mindig elmélyedhetett az asszonyok meséiben, és megfigyelhette gyönyörű viseletüket és szép énekeiket.  

Mlinár Pál hozzátette, hogy Rábai Miklóst – akit minden táncos csak Micu bácsinak nevezett – emberszerető szorgalmas közösségi ember volt, fontos volt számára a magyar hagyományok feldolgozása és átörökítése. 

– Óriási nagy folklorista lett belőle Molnár Istvánnal, ők ketten voltak az első koreográfus generáció – mondta. 

Rábai Miklós Kossuth-díjas, érdemes művész eredetileg vegytan–természetrajz szakos középiskolai tanár volt. Erről a területről váltott és nyitott a táncművészetek felé és vált az Állami Népi Együttes igazgatójává, és a néptánc emblematikus alakjává. 

Együttese öt világrész több mint 30 országában lépett fel. Koreográfiáiról számos filmfelvétel készült, a Magyar Televízió portréfilmet készített Egy óra Rábai Miklósnál címmel. Még ebben az évben javaslatára indult meg a Balettintézetben a hivatásos néptáncos képzés.

Galéria

 

További programok »

FEL