Pünkösdi fickó, pünkösdi kosár, pünkösdi macska

2021. május 24. 11:05 | behir.hu

Pünkösdkor a Szentlélek eljövetelét ünneplik a keresztény világban. A húsvéthoz hasonlóan ez is mozgóünnep. Neve a görög Pentekostesból származik, ami azt jelenti, hogy a húsvétot követő 50. napon tartják.

A magyarországi németek körében Pfingstlümmelreiten (a pünkösdi fickó meglovagoltatása), egyes helyeken Pfingskerbumfahren – pünkösdikosár-körmenet, vagy Putzreiten a neve.

A pünkösd (Pfinkste, Phinkste) ünnephez a magyarországi németek körében a „pünkösdi buba" (Pfinkstlimmel), valamint a pünkösdi király szokása kapcsolódik. Mind a pünkösdi buba, mind a pünkösdi király a győzedelmes tavasznak, a természet életerejének megszemélyesítője.

Dél-Magyarországon a pünkösdi buba különféle alakban jelent meg. Néhol álomszuszék embert jelölt, akinek csalánból font koszorút tettek a fejére, vagy vízzel locsoltak meg, hogy felébredjen. A pünkösdi buba illetve a pünkösdi macska (Phinktkats) a legények pünkösdi felvonuláshoz tartozott: pünkösd másnapjának délutánján a legények a falu végén gyülekeztek, és onnan indultak útnak. A menet élén a fiatalabb fiúk feldíszített lovakon lovagoltak, őket követték gyalogosan az úgynevezett pünkösdi legények (Pfíngstburschen). Ezt a funkciót minden évben a sorkötelesek töltötték be; az ő feladatuk volt a felvonulás és a táncmulatság megszervezése. A pünkösdi legények mögött a zenekar haladt. A menetet egy lovas kocsi zárta a pünkösdi kosárral (Phinkstkuerp, amelyet a legények pünkösd másnapján hajnalban fontak zöld vesszőkből, leveles ágakból, és tarka szalagokkal díszítették. A mintegy 3-5 méter magas kosár fent csúcsban végződött. Felrakták a kocsira, és a „pünkösdi macska" - egy kisebb fiú - észrevétlenül bebújt a kosár alá. Így ment végig a menet a falun, amely a lányos házakhoz vezetett. A háziaknak ki kellett találniuk, kit rejt a kosár. Ez azonban nem volt könnyű, mert a pünkösdi macskának tilos volt megszólalnia: csak fütyüléssel, nyávogással vagy ordítással segíthette a találgatást. Aki ennek ellenére felismerte a kosár alatt rejtőzködőt, a felvonulás végén jutalmul megkapta a kosarat, de ezért áldomást kellett fizetnie a legényeknek.

Máshol a Pfinkstlimmelt egy fiatal, fehérruhás lány személyesítette meg. A lombokkal fedett alakoskodó a tavasz győzelmét szimbolizálta, megjelenése esővarázsló rítus is volt.

Békéscsaba Megyei Jogú Város Német Nemzetiségi Önkormányzata

További programok »

Kultúra

Új dallal jelentkezett Lackás

Csütörtökön, 21-én, 21 órakor debütált a YouTube-on a békéscsabai Petri L. Lackás új dala, az Ölelj meg, kedvesen, amelyet Sziveri Emesével készített. A közös alkotás egyszerre szól a szeretet, a vágy és a kapcsolatok bonyolultságáról.
2024. november 23. 20:26
FEL