Az ázsiai tőzsdék erősödéssel indították el a hetet. Az európai kereskedési idő kezdete előtt két órával a japán vállalatok nélküli MSCI ázsiai gyűjtőindex egy százalékkal állt magasabban. Tokióban több mint 2,5 százalékkal erősödött a tőzsdeindex, a különböző sanghaji indexek egy százalék körüli nyereséget mutattak, a hongkongi és a szöuli indexek pedig 2 százalékosat.
Pénteken gyengültek az európai tőzsdeindexek. Csalódást keltett a befektetők körében az uniós tagállamok körében a gazdaságösztönző intézkedésekről és a járványvédelmi korlátozások felszámolásának a stratégiájáról rendezett videokonferencia eredménytelensége.
A páneurópai FTSE EuroFirst 300 index 1,12 százalékkal, a Stoxx Europe 600 index 1,10 százalékkal, az euróövezeti EuroStoxx50 index 1,52 százalékkal zárt alacsonyabban. Londonban 1,28 százalékkal csökkent az FTSE-100 index, a frankfurti DAX 1,69 százalék, a párizsi CAC-40 1,30 százalék csökkenéssel fejezte be a pénteki kereskedést. Milánóban 0,89 százalék, Madridban 1,97 százalék indexcsökkenéssel zárt a tőzsde.
Az előttünk álló héten az amerikai, az euróövezeti és a japán jegybankok jelentenek be monetáris politikai döntést. A piacok masszív recesszióellenes intézkedéseket várnak a jegybankoktól. Emellett első negyedéves GDP-növekedési adatok jelennek meg az Egyesült Államokról és az euróövezetről, valamint a gazdasági aktivitás felmérésére alkalmas beszerzésimenedzser-indexeket publikálnak Kínáról, az euróövezetről. Folytatódnak az első negyedéves tőzsdei eredménybeszámolók: az egész ágazatok árfolyamalakulását befolyásolni képes vállalatok közül az amerikai Alphabet, Microsoft, Apple, Amazon és Facebook teszi közzé eredményeit, valamint éves előrejelzését a járványhatás tükrében.
Az olajár csökkenéssel kezdte a hetet az egyre gyengébb keresleti kilátások és a felhalmozott készletek nagysága miatt. A járványvédelmi korlátozások áprilisban 30 százalékkal vetették vissza az üzemanyagfogyasztást világszerte, miközben az olajtározók világszerte már csordultig teltek. Az OPEC és a nagyobb független olajtermelők által ígért termeléscsökkentés a Brent árát kevésbé vetette vissza, mint az amerikai WTI nyersolaj árát.
Az európai kereskedési idő kezdete előtt mintegy két órával a Brent nyersolaj ára 2,06 százalékkal állt alacsonyabban a hétfői globális kereskedelemben hordónként 24,30 dolláron, a WTI ára pedig 7,97 százalékkal 15,59 dollárra csökkent.
Az olajár az elmúlt hetet árcsökkenéssel zárta annak ellenére is, hogy a hét három utolsó napján ötven százalékkal felfelé korrigált a történelmi léptékű nagy zuhanás után. Az elmúlt hét a nyolcadik volt sorban egymás után, amit a világpiaci olajár veszteséggel fejezett be. Az amerikai WTI hétfő reggeli ára 74,6 százalékkal, a Brent ára pedig 63,3 százalékkal áll az év eleji alatt.
Az eurót 0,20 százalékkal jegyzik erősebben 1,0842 dolláron, az arany spot ára 0,44 százalékkal unciánként 1721,28 dollárra csökkent.
MTI