Elek Tibor felhívta a figyelmet arra, hogy saját fejlesztésű ősbemutatóra készül az intézmény. A több hetes műhelymunkán alapuló Verebes Ernő-darab, a Pengetangó története számos megyei színművésznek ad újabb lehetőséget.
A tangó keletkezése homályba vész. Kreol dallamok, spanyol bevándorlók temperamentumos ritmusai, afrikai rabszolgák rituális zenéjének elemei adják mindazt, ami a ma ismert tangót jellemzi. A szereplőket a tangó és a szerelem élteti, amiért ölni is képesek – olvasható a Pengetangó leírásában.
– A karakterem neve Compadrito, aki egy vagány, hangoskodó ember. Tulajdonképpen Európában, vagy az egész világon megtalálható ez a figura, aki egy harsány, más tollaival ékeskedő személy – fogalmazott Gerner Csaba színművész.
A szereplők között olyan színművészek is vannak, akik rendszeres előadói a várszínpadnak. Sipos Imrét örömmel tölti el az, hogy minden évben eljöhet Gyulára.
– Amikor ez a felkérés elért és Elek Tibor elküldte a darabot, akkor borzasztó gyorsan behúzott ez a mű. Rengeteg kérdést indított el bennem. Kik ezek, hol vannak, miért van ez, miért ez a mondat következik, hol vannak az összekapcsolódások a szövegben? Mint ahogyan azt már említettem, nem egy történetmesélős történetet fognak látni a nézők. Ez egy furcsa misztikus világ. Többször elhangzott a mágikus realizmus kifejezés, ami valóban egy izgalmas alkotási lehetőség – mondta Sipos Imre, színművész.
Tapasztó Ernő, a Pengetangó rendezője kiemelte, hogy munkájuk célja a közönség gondolkodásának aktivizálása.
– Fontos, hogy a néző agyában rögzüljön egy-egy hangulat. Hogyha el tudunk jutni ahhoz – és ez azért nagyon fontos, hogy valamiféle katarzis is megjelenjen – akkor már nagyon komolyan bekapcsoltuk a nézőket a történetbe. Elvárás, hogy a színház a hagyományos értelemben szórakoztassa a nézőt, ám ha mi ezt betartjuk, akkor a katarzis élménye lehet, hogy elmarad. De szórakoztatni, úgy is lehet, hogy az embert bekapcsoljuk valamibe, akár mindkét irány megvalósulhat – tájékoztatott a mű koncepciójáról Tapasztó Ernő.
A Gyulai Várszínház, az Aradi Kamaraszínház és az esztergomi Várszínház közös produkciója, a Pengetangó július 21-én, 20 óra 30 perckor veszi kezdetét a Várszínpadon.