Pamut, viszkóz, gyapjú: melyik micsoda és milyen anyagú ruhát vásároljak?

2023. október 25. 08:30 | Csiffáry Zsuzsanna

Számtalan az apró jel, a rövid leírás a ruhákhoz varrt címkéken. De vajon honnan is tudhatjuk vásárláskor, milyen anyagból van a vágyott ruhadarab? Néhány helyi szakértővel beszélgettünk a kérdéskörben, hogy bővebb ismeretekkel lássuk el olvasóinkat.

Első körben Adorjánné Katalin rajztanárra, stílus- és divattörténet pedagógussal, a Tesz-Vesz Klub vezetőjével beszélgettünk arról, hogy ilyen anyagokat válasszunk, mi mindent vegyünk figyelembe vásárláskor. Hangsúlyozta, hogy napjaink műanyagtengerében nehéz minőségi alapanyagokhoz hozzájutni. Legtöbbünknek kevés olyan ruhája van, ami 100 százalékban pamutból vagy gyapjúból készült volna. Érdemes azonban a szintetikus anyagokat lecserélni a következőkre:

 

Angóra

A tenyésztett angóranyulak szőre. Jó nedvszívó, könnyű szálasanyag. Reumások, síelők részére fehérneműk készülnek belőle.

 

Gyapjú

Tenyésztett juhok szőre. Rugalmas, jól nyújtható, nagy nedvszívóképességű és melegtartó alapanyag. Felsőruhák, kabátok, kötöttáruk, fehérneműk, takarók és szőnyegek készítésére egyaránt használják. A pikkelyes szálfelület nemez, filc előállítást is lehetővé teszi. A téli szezonban az egyik legkedveltebb, magas hőtartó-képességű anyag a gyapjú, ami tökéletes választás, ha sokat tartózkodunk odakint. (A kandalló mellett azért már melegünk lehet benne.) Gyapjúból állítanak elő más szöveteket, többek között flanelt, kasmírt, mohairt és tweedet is, így az ezekből készült ruhadarabokat célszerű szem előtt tartani, és ezekkel egyedül a mosásnál kell résen lenni. Mi a hátránya a gyapjúnak? Mindenekelőtt a mosása! tudnillik sem a melegvizet, sem a mosógépet nem szereti. Még a gyapjúmosó programot se. Továbbá, ha nem minőségi gyapjú, kellemetlen szúróérzéssel jár a viselése, az angóra és a kasmír más jó választás, de önmagában nagyon drága. Általában kevert szálként használják fel, mint például viszkózzal, poliészterrel, poliamiddal, elasztinnal esetleg akrillal. De azért legyen jelentős a gyapjú tartalom. Kevert szál esetén már a mosásra is kevésbé érzékeny, formatartó, nem megy össze. Azonban így is, úgy is göbösödésre hajlamos – mondta el saját tapasztalatát Adorjánné Katalin.

 

Fotó: Pexels.com_illusztráció

 

Juta

A jutanövény szárából nyert háncsrost. Szőnyegek alapszövetét, padlóburkolatok hordozóját, hevedereket és zsákokat, illetve csomagolóvásznakat készítenek jutából.

 

Kasmír

Kasmírkecske szőre. Könnyű, lágy és fényes textíliák készítésére, nőiruha, sál alkalmazzák.

 

Kender

A kendernövény szárából nyert háncsrost. Ponyvákat, szőnyegek alsó szövetét, köteleket készítene belőle.

 

Fotó: Pexels.com_illusztráció

 

Kókusz

A kókuszdió kemény rostja. Futószőnyegek, kárpitok, kötelek alapanyaga. Len: Lennövény szárából nyert háncsrost. Szép fényű, hűvös tapintású szálasanyag. Nyári ruházatok, ingek, blúzok, ágy- és asztalneműk, bútorszövetek készítésére használják.

 

Moher

Az angóra- vagy moherkecske szőre. Felsőruházati termékek, takarók készítésére használják.

 

Nyúlszőr

Tenyésztett nyulak szőre. Kötöttáruk, kesztyűk, kalapok készülnek belőle.

 

Pamut

A gyapotcserje terméséből nyert magszál. Jó nedvszívóképességű, aránylag nagy szilárdságú, kopással szemben. A textilek készülhetnek teljesen természetes anyagokból mint például gyapjú, selyem, bőr, pamut, de lehetnek szintetikus anyaggal: nylon, polár, akril, kevert textíliák is.

Fotó: Pexels.com_illusztráció

További programok »

Itthon

Jónak lenni jó!

Az elmúlt tizenkét évben 360 család kapott segítséget a törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Ház különböző szolgáltatásainak köszönhetően, és jelenleg is több mint húsz család vár arra, hogy bekerülhessen az intézménybe - mondta el Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke a Duna televízión zajló egész napos műsorfolyamban vasárnap reggel – írja az MTI.
13:22
FEL