Békés települése négy alkalommal érdemelte ki a történelem során a városi rangot. Írásos forrásokban először 1405-ben találkozunk Békéssel, mint város. 1848-ban, a szabadságharcot követően lett rendezett tanácsú város, ekkor már bíró helyett polgármestert választottak, a státuszt 24 évig sikerült megtartani, majd 1919-ben mindössze egyetlen hónapig birtokolta a címet. A negyedik és egyben utolsó, végleges várossá nyílvánításra emlékeztek szombaton a településen, hiszen 1973. április 15-én a 21 ezer lakosú Békést várossá nyílvánították.
– Nagy trauma volt a város életében az a vasútépítés, amely ugyan fejlődést hozott az országnak, de hátrébb szorította Békést a megyei versengésben, ugyanis a sínek elkerülték a települést. Az volt tapasztalható, hogy amely települések a vasút mentén voltak, töretlen fejlődést produkáltak, Békés azonban lemaradt az iparosodásról és a mezőgazdasági termények eljuttatása is nehéz volt. Ez meglátszott a településen, de a békésiek nem adták fel és sokat dolgoztak azon, hogy megépítsék a várost a ma itt élőknek. Sok mindenben élen járt a város: a 19. század vége felé itt volt a legelső vidéki filmvetítés az országban, továbbá a második világháború után az első szabadpolcos könyvtár is elindult, ráadásul a legelsők között alakult meg a sportegyesülete Békés városának. A szellemi potenciál nem veszett el, csupán a külső körülmények befolyásolták, hogy háttérbe szorult a település, de a helyiek sosem adták fel a küzdelmet – fogalmazott Dankó Béla országgyűlési képviselő.
A városi ünnepségen a Békés Városi Ifjúsági Fúvószenekar és a Belencéres Néptáncegyüttes készült műsorral a jelenlévők számára. Kálmán Tibor polgármester ünnepi beszédében összefoglalta a település elmúlt ötven évét, ahol elismerően szólt a helyi közösségekről, illetve beszélt a Békésen zajló fejlődésről is.
– 1973 óta hatalmas fejlődésen ment keresztül városunk, az impozáns fejlesztések, változások önmagukért beszélnek. A mögöttünk álló 50 esztendő tengernyi munka, áldozat és bátorság gyümölcse, azon őseinket és elődeinket illeti a hála, akik nagy része már nem lehet itt velünk. Kitartásuk, hitük a jelenben, bennünk él tovább. Ma a kultúra, az életerős képességek, a generációk összetartása, az élő hagyományok és a folyamatosan valósággá érő célok, a fejlődés mentén élnek tovább a városban. Napról-napra, évről-évre kell megteremtenünk annak a lehetőséget, hogy ma is tervezhető jövőt, élhető jelent alkossunk. Ahogy 50 esztendővel ezelőtt, úgy ma is adottak ehhez a személyi és szakmai feltételek. Ezeknek köszönhetjük azt, hogy Békés a változások mellett is meg tudta tartani arculatát, szinten tudta tartani intézményrendszerét, sőt, számos területen fejlődni és alkalmazkodni tudott az új kihívásokhoz. A mostani önkormányzati ciklusban mintegy 2 milliárd 923 millió forint értékben zajlott beruházás városunkban, de további 3 milliárd 867 millió forint támogatásra írtunk alá szerződést, amely biztos fejlődési pályán tartja Békést – fogalmazott Kálmán Tibor.
A polgármester továbbá arra is kitért, hogy a kerékpárutak, a járdák és az utcák folyamatban lévő fejlesztése, továbbá az egészségügyi hálózat és a turizmus feltételeinek javítása mind olyan jövőbe mutató törekvés, amely megteremti a város stabilitását. Rámutatott arra, hogy a helyi vállalkozások fejlődnek, gyarapodnak. Az elmúlt években arra is nagy hangsúlyt fektettek, hogy a helyi fiatalok minél nagyobb számban találják meg számításaikat Békésen, ezt a jövőben további intézkedésekkel segítik majd.