A békési kormányablakot 2015. december 1-én adták át ünnepélyes keretek között. Az esemény díszvendége Lázár János, az akkor a miniszterelnökséget vezető miniszter volt. A beruházás hazai és uniós forrásból valósult meg. A Békési Járási Hivatal illetékességi területéhez Békés, Bélmegyer, Kamut, Köröstarcsa, Mezőberény, Murony és Tarhos település tartozik.
A kétszázezredik ügyfél hét évvel a megnyitást követően, február 23-án érkezett meg, és Hégely Eszternek hívják. A helybeli hölgy amiatt jött, hogy az ügyfélkapus regisztrációját intézze. Korábban a személyi igazolványát újíttatta meg, akkor és most is elégedett volt a szolgáltatás minőségével. Ahogyan fogalmazott: gyors és kedves az ügyintézés, igazán elégedett a színvonallal.
Krizsán Anett, a Békés Megyei Kormányhivatal igazgatója úgy fogalmazott, 2011 óta óriási változások következtek be a területi közigazgatásban, bürokráciacsökkentés és intézményi fejlesztések valósultak meg. Hozzátette, az eltelt több mint tíz év egyik legjelentősebb eredménye volt a kormányablakok létrehozatala, ez az intézmény jóval a várakozásokon felül teljesített.
– Ebben az esztendőben is az a cél és az a legfontosabb, hogy az ügyfelek megelégedésére és az ügyfelek maximális kiszolgálása mellett végezzük a dolgunkat – hangsúlyozta, hozzátéve: ma Békés megyében összesen 16 kormányablak működik és az úgynevezett egyablakos ügyintézés mindenhol elnyerte az ügyfelek tetszését. Dankó Béla országgyűlési képviselő azt emelte ki, hogy a kormányzati szándék elsődlegesen az ügyfélbarát rendszer kialakítására irányult.
Emlékeztetett arra, hogy a közigazgatási reformot megelőzően számos hivatalban kellett sorban állni, mire a hivatalos ügyeket el lehetett intézni, a kormány ezen szeretett volna javítani. – A gyorsabb, rugalmasabb ügyintézés volt a cél, amit sikerült elérni – mondta, kiegészítve azzal, hogy folyamatosan nő az ügyszám, Békés megyében 2021-ben összesen 381 645 ügyben jártak el a kormányablakok munkatársai, ami 2020-hoz képest 6,9 százalékos növekedés.
Kálmán Tibor, Békés polgármestere örömét fejezte ki, hogy a városban kormányablak működik. Mint a városvezető részletezte, az ügyfeleknek teljeskörű ügyintézésre nyílik lehetőségük és ez természetesen nem csak a békésiekre vonatkozik, hanem a járás többi településének lakóira is.
– Az épület is megérdemli, hogy ilyen lényeges funkciója, feladata legyen, korábban bíróságként és börtönként is működött – ismertette.