A Békés Vármegyei Főügyészség kedden délelőtt azt közölte, hogy a férfi bűntársa 2022-ben az interneten álneveken különböző ingóságokat – így mobilházat, konténert, munkagépet, raklapokat és más nagyértékű ingóságokat – hirdetett eladásra azt a hamis látszatot keltve, hogy ezeket meg lehet tőle vásárolni, majd a leendő vevőket rávette arra, hogy elutalják a vételárat vagy lőleget. A hirdetett ingóságot nem adta át a vevőknek, és az átutalt összeget sem fizette vissza. Az internetes csalásokat elkövető terhelt az így összegyűjtött pénzt bűntársai – köztük a 62 éves pécsi férfi – nevén vezetett bankszámlákra utaltatta át a sértettekkel.
A most letartóztatott férfi a csalásból származó, a nevén vezetett számlákra átutalt pénz – összesen közel 70 millió forint – eredetének elfedésére, leplezésére a pénzt készpénzben Angliában vette fel, illetve más, ugyancsak a csaláshoz használt bankszámlákra átutalta.
Tekintettel arra, hogy a férfi a lakóhelyén nem tartózkodott és a tartózkodási helyének felkutatása iránt megtett intézkedések sem vezettek eredményre, a rendőrség belföldi elfogatóparancsot, majd a bíróság európai és nemzetközi elfogatóparancsot bocsátott ki ellene. Az elfogatóparancsok alapján a férfit Németországban fogták el, majd 2025. február 4-én a büntetőeljárás lefolytatása céljából átadták Magyarországnak.
A járási ügyészség azért kezdeményezte a terhelt letartóztatását, mert a bűncselekmény nagy tárgyi súlya, magas büntetési tétele és a terhelt külföldi kapcsolatai miatt fennállt a szökés, elrejtőzés veszélye. Tartani lehetett attól is, hogy a terhelt szabadlábon a büntetőeljárásban részt vevő más személyek megfélemlítésével vagy jogellenes befolyásolásával a bizonyítás eredményességét veszélyeztetné, illetőleg a bűnismétlés veszélye is fennállt. A Gyulai Járásbíróság nyomozási bírója az ügyészség indítványával egyetértve a terhelt letartóztatását 1 hónapra elrendelte.