Továbbá nehezményezi, hogy – ugyancsak – a csatorna partján, a Lencsési lakótelep felőli oldalon, a híd lábánál lévő kis pihenő fölött öreg fák korhadt koronái lengedeznek. „Mit lehet tenni?” – kérdi.
Szakembereket kerestünk meg.
– A közvélemény számára mindig látványosabb a fa ültetése, mint a kivágása, miközben az is legalább annyira lényeges tényező – mondja Szelekovszky László természetvédelmi főtanácsos. – Ebből kifolyólag fokozottabban kellene ellenőrizni a nagytestű, öreg fákat, hogy megelőzzük a pusztulásukat.
Hozzáfűzi, az ápolás mindig fölül, a koronaritkítással kezdődik, nem pedig alulról, hogy egyszerűen Stihl fűrésszel kivágjuk őket.
– Ráadásul a klímaváltozás miatt a vízszintünk megsüllyedt, így a gyökérzet fölső része nem kap nedvességet és kiszárad. Ha egy nagy szél megnyomja a fát, az megdől, később ki is dőlhet. Ápoljuk az öreg fákat, mert tökéletes génbankok – húzza alá.
***
Boldog Gusztáv természetvédelmi szakember elmondása szerint a nyárfa az aszályos időszakokra úgy reagál, hogy még élő faként dobálja le az ágait, így mondhatni beosztja azt a kevés vizet, amihez hozzájut.
– Ha azonban szép lassan elkezd dőlni – folytatja –, akkor a szakemberek úgynevezett súlypont áthelyező vágási technikákat alkalmazhatnak: levágnak egy-két ágat, amivel a megdőlést meg lehet állítani, le lehet lassítani, így meg lehet nyújtani az életüket. A nyárra egyébként kevésbé tipikus a súlypontáthelyezés, de például a hidakról gyakran fotózott, összeboruló fűzfáknál éppen ez lenne a megoldás, ahogy sok más, a víztől távolabbi esetekben is.
A vízen keresztben fekvő fákkal kapcsolatban megemlíti, folyóvizek esetében eleinte csak megfogja az uszadékot, ha az uszadék torlaszt képez, akkor már lassítja a vizet, az Élővíz-csatorna viszont az év nagyobb hányadában állóvíz. Ellenben jó a szárcsáknak, kacsáknak, teknősöknek, mert felülnek rá, a halaknak is jó búvóhelyet jelenthet, természetvédelmi szempontból kifejezetten hasznos. A boldogabb világban a vízbe dőlt fákat nem egyszer parképítészeti elemként használják.
***
Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere megkeresésünkre az alábbi tájékoztatást adta:
„Az önkormányzat megrendelte a Békéscsabai Városgazdálkodási Kft.-től a vihar miatt az Élővíz-csatornába dőlt nyárfa, illetve leszakadt faágak elszállítását. A fa kiemelése, elszállítása folyamatban van.”
***
(A fák mindig előttünk járnak.)