A Sorsfonó Önismereti Egyesület batyus családi piknikjén betekintést nyerhetnek az érdeklődők az évkör ünnepei mentén építkező Waldorf pedagógia Nyárünnephez kötődő művészeti munkáiba, játékaiba, meséibe. Megismerkedhetnek a helyi Waldorf pedagógusokkal: Kovács Éva osztálytanítóval, Sallai Aranka osztálytanítóval, Szilágyi Miklós kézimunkatanárral és Novák Magdolna óvónővel, az egyesület elnökével. Megoszthatják egymással tapasztalataikat a hasonlóan gondolkodó emberek, szülők, akik akár alapítói is lehetnek a békéscsabai Waldorf intézménynek.
A Waldorf pedagógiában, mint a néphagyományokban, mind a négy évszakhoz, napfordulóhoz ünnepek kapcsolódnak. Az idő múlását az ünnepek láncolata jelzi, és az ünnepkör adja meg az év ritmusát. Ősszel Szent Mihály napja, télen a karácsony, tavasszal a húsvét, nyár elején pedig Szent János napjának megünneplése jelzi az év egy-egy újabb szakaszának kezdetét. Bár Szent János ünnepe június 24-ére esik, a nyár megünneplése, az együttlét, az együtt gondolkodás, együtt alkotás most is aktuális.
A Nyárünnep programjai
S hogy miből áll a mai Nyárünnep? Novák Magdolna elmondta, hogy délelőtt, 11.30-ig alkotásra hívják a családokat, gyerekeket, akik festhetnek, nemezelhetnek, de lesz kincskeresés, buborékfújás és bábos mese is színesíti a palettát.
Délben batyus piknik lesz, közben tárlatvezetéssel meg lehet nézni a Gabonamúzeumot, Kovács Mihály pedig a tájhonos gabonákról tart előadást.
14–16 óráig Szülői kör lesz, ahol megismerkedhetnek egymással és a Waldorf pedagógiával az érdeklődők.
16 órától 17.30-ig énekes, zenés játékokkal, népdaltanulással, hangszersimogatóval várnak óvodás kortól mindenkit. A tűzgyújtási tilalom miatt a tűzgyújtás és tűzugrás elmarad, de – ahogy Novák Magdolna fogalmazott – használják majd a mindenkiben meglévő belső tüzet.
Napközben bármikor lehet csak úgy játszani, heverészni a fűben, ejtőzni a függőágyban, fára mászni, olvasgatni, elvonulni és újra találkozni.
Egész nap lehet csatlakozni
„Nézd a régieket, milyen áhítatosan, milyen feltétlenül, milyen körülményesen, mennyi vad örömmel ünnepeltek! Az ünnep a különbözés. Az ünnep a mély és varázsos rendhagyás” – írta Márai Sándor.
Ebből tapasztalhatnak meg valamit azok is, akik a nap folyamán csatlakoznak a Nyárünnephez a békéscsabai Gabonamúzeumnál. Hisz a Waldorf pedagógia lehetőséget teremt arra gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt, hogy újra felfedezzék az ünneplés örömét, méltóságát, a kereskedelemtől való függetlenségét, és egyre bensőségesebb, egyre tudatosabb megélését.
Ha szeretne többet megtudni a Waldorf pedagógiáról, vagy csak szívesen lenne ilyen közösségben a Nyárünnepen túl is, jelezze a sorsfono2@gmail.com címen.