Egyebek mellett a Gyulai úton, a Körte soron, illetve Jaminában is épül majd kerékpárút Békéscsabán. A fejlesztés már csak azért is fontos, mert Békéscsabán a legtöbben munkába is biciklivel járnak.
Érdekes kép bukkant fel minap a facebookon. A dán hercegnő, akárcsak egy átlagos anyuka, télen, hóban, fagyban is biciklivel viszi a gyermekeit egyik helyről a másikra. Dániában a felmérések szerint a lakosság 20 százaléka jár biciklivel, Hollandiában 30. Békéscsabán hasonló volt az arány a legutolsó, 2010-es forgalomszámlálási adatok alapján, amikor is kiderült, hogy a lakosság 29 százaléka kerékpározik. Azóta még jobban nőtt a biciklisek aránya. Nemrégiben készült egy kimutatás, amelyből az is kiderült, hogy a megyei jogú városok között nyaranta Békéscsabán, az Andrássy úton a legnagyobb a kerékpáros-forgalom: 15 óra alatt hatezer biciklist számoltak meg. A város pedig igyekszik mindent megtenni azért, hogy a két keréken közlekedők biztonságosan jussanak el egyik helyről a másikra.
A Területfejlesztési Operatív Programon belül számos tevékenység felkarolható, többek között turisztikai célú és hivatásos forgalmú kerékpárutak építésére is lehetőség nyílik. Békéscsaba jól ellátott kerékpárúttal, de a teljes hálózat kiépítéséhez még hiányzik néhány szakasz. Ilyen például a turisztikai szempontból is fontos rész, amelyet a Gyulai úton, a CsabaPark bejáratától a Körte sorig, illetve a Körte sortól a Lencsési lakótelepig alakítanak ki a TOP-nak köszönhetően. Itt ugyanis számos látogatói attrakció kap helyet, mint például a CsabaPark, a Kolbászfesztivál szervezői birtokában lévő Kolbászház, illetve az megvalósuló rendezvényépületek. De nem szabad megfeledkezni a CsabaPark második ütemében épülő rendezvényterületekről, játszótérről és parkról sem, amelyről lapunk korábbi számában már írtunk.
Jaminában, a Szarvasi úttól a Pataki László utcán át a Franklin utcáig, illetve a Franklin utcán a Kolozsvári utcától egészen a Kazinczy utcáig vezetne egy hivatásos forgalmú kerékpárút. Erre egyrészt azért van szükség, mert sokan ingáznak Jaminából a belvárosba, másrészt a Szarvasi úton található kisebb-nagyobb üzemekben több ezren dolgoznak és a többség kerékpárral jár. A cél az lenne, hogy mindenki balesetmentesen jusson el a munkahelyére és haza. Ezen kívül a következő három-négy évben tervben van az is, hogy a Magyar utcán építenek kerékpárutat és járdát is.
A kerékpárutak a Békéscsabán élőknek is fontosak, de egyre többen járnak autó helyett két keréken a környező településekről Gyuláról vagy éppen Békésről is Békéscsabára. A turisták közül is mind többen szeretnének biciklizni akár nagyobb szakaszokon is. Kisebb hiányosságokkal ugyan, de Gyuláról, Békéscsabán keresztül Békésszentandrásig, illetve Békésszentandrásról Békéscsaba érintésével egészen Csárdaszállásig el lehet jutni bicikliúton, hiszen december végén adták át a Mezőberény és Csárdaszállás közötti szakaszt.
Fekete Kata