Növelnék a vidék népességmegtartó erejét és az agrár szakemberek számát

2023. március 8. 17:22 | Hidvégi Dávid

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és a Békés Vármegyei Kormányhivatal stratégiai megállapodást kötött annak érdekében, hogy közösen támogassa Békés vármegye dinamikus fejlődését. A legfőbb cél a vidék népességmegtartó erejének növelése, a helyi agrárszakember-utánpótlás biztosítása, a rendelkezésre álló pénzügyi keretek hatékony felhasználása és az agrárium területét érintő képzések további fejlesztése.

A magyar gazdaságban alapvető szerepet tölt be a mezőgazdaság, amely kiemelkedő jelentőséggel bír a foglalkoztatottság területén is. A Békés Vármegyei Kormányhivatal az agrárium erősítése érdekében folyamatosan köt stratégia együttműködéseket a megye mezőgazdasági szereplőivel. Az állami szerv ezúttal a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel állapodott meg.

A szerdai aláírási ünnepségen a MATE rektora kiemelte: legfőbb céljuk az, hogy közösen dolgozzanak a vidék népességmegtartó képességének növeléséért, a Békés vármegyében élők és a munkaerőpiac igényeinek hatékony kiszolgálásáért, valamint a terület versenyképességének növeléséért. Gyuricza Csaba hozzátette: ennek egyik alappillérét jelenti a MATE szarvasi telephelyein folyó, nemzetközi színvonalú kutatás-fejlesztési és oktatási tevékenység.

 

 

Békés vármegye főispánja kiemelte: a vármegyében 450 ezer hektár termőföld van, a gazdáknak pedig az elmúlt időszakban 62 milliárd forintot fizettek ki, ami rekordnak számít. Takács Árpád hangsúlyozta: a jövő sikeres agráriumáért ugyanakkor a MATE együttműködésével még tovább kell fejleszteni a térségben az öntözést és további együttműködésre van szükség az élelmiszerbiztonsági, talajvédelmi, állategészségügyi területeken is. Hozzátette: a jövőben a drónokat is használják növényvédelmi területen, földhivatali kérdésekben adatgyűjtésre, térképészetre, terület és parlagfű ellenőrzésre.

A kutatás-fejlesztési terület fókuszában a klímavédelmet és a fenntarthatóságot szolgáló módszerek állnak, különös tekintettel a öntözésfejlesztésre, a génmódosítás-mentes növénytermesztésre, a vetőmag- és szaporítóanyag előállításra, az állatjárványok megelőzésére, a precíziós gazdálkodásra, valamint az új technológiák alkalmazására való felkészülés elősegítésére.

A partnerek a 2023-2027 közötti költségvetési időszakban a pénzügyi keretek optimális felhasználásával és a támogatások maximális lehívásának elősegítésével is támogatják Békés vármegye gyarapodását.

A stratégiai együttműködési megállapodás aláírását követően átadták a frissen végzett első növényvédelmi hivatásos drónpilóták oklevelét. A hiánypótló képzés a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és az ABZ Drone Kft. közös szervezésében zajlott Szarvason. A végzett hallgatóknak a szakképesítés megszerzésével lehetőségük nyílik növényvédelmi monitorozás és növényvédelmi kezelések drónnal történő elvégzésére. Az átadót követően drón bemutatót tartottak.

Galéria

További programok »

Itthon

FEL