A csütörtök esti díszvacsorán a vármegye vezetői: polgármesterek, a közigazgatási és rendészeti szervezetek vezetői, a kulturális és a vallási élet szereplői foglalták el először helyeiket, majd a köztársasági elnök is megérkezett a Stefánia-szárny dísztermébe. Novák Katalin köszöntő beszédében először a moldovai kormányfővel csütörtök délelőtt, a gyulai várban lezajlott találkozójáról számolt be. Az elnöki fogadás kapcsán kiemelte: Dorin Recean miniszterelnök elismerését fejezte ki a magyar államfő felé, amiért elnöki feladatainak ellátására a fővárostól távol töltött idejében is gondot fordít.
– A Sándor-palota kihelyezésével az volt a célunk, hogy láthatóvá tegyük Békés vármegyét, azt a térséget, amely a történelmi Magyarország centruma volt egykor. Észlelhetjük, hogy figyelmünk leginkább azokra a dolgokra öszpontosul, amelyek a középpontban vannak, a periférián történő eseményekről kevésbé veszünk tudomást. Éppen ezért Békés vármegyei látogatásom alkalmával igyekeztem olyan helyekre is eljutni, amelyek kevesebb figyelmet kapnak – fogalmazott az államfő.
Fotó: D. Nagy Bence/behir.hu
Novák Katalin beszédében visszatekintett elnöksége elmúlt közel két évére, melyet, mint mondta, beárnyékolt az orosz-ukrán háború.
– Csak sejtettem, hogy milyen nagy jelentősége lesz majd a diplomáciának, a nemzetközi kapcsolatoknak, azoknak a közösségeknek, melyeknek jó tagjai akarunk lenni, miközben sikerrel érvényesítjük a magyar érdekeket. Azt viszont tudtam, hogy nagy szükségünk van nemzeti identitásunk és összetartozásunk megerősítésére, országhatáron belül és kívül egyaránt, ez pedig az alaptörvényből fakadó feladatom is egyben – emelte ki a köztársasági elnök.
Az államfő ezek után összefogtalta Békés vármegyei látogatásának főbb állomásait, melyeket a megválasztása idején kiemeltként megjelölt témák mentén keresett fel.
– A családok, a tehetségek, a teremtett világ védelmének, a nők és a hátrányos helyzetűek segítésének ügyéről van szó. Ezért vettem részt a gyulai zeneiskola növendékeinek hangversenyén Erkel Ferenc szülőházában, ezért látogattam el a békéscsabai Munkácsy Negyed kulturális és művészeti intézményeibe, és többek között ezért is volt fontos számomra, hogy a "Főzz és segíts!" karitatív rendezvényen magam is segítsek a jótékonysági célokra felajánlott fánkok elkészítésében. Látogatásom során találkozhattam hátrányos helyzetű személyekkel, akik sok tekintetben valóban szükséget szenvednek, de azt is láthattam, hogy vannak segítőik is – olyan közösségek, akik vállalják az elesettek támogatását, és felhívják helyzetükre a társadalom figyelmét – hangsúlyozta az államfő.
Fotó: D. Nagy Bence/behir.hu
Mint mondta, a sport tekintetében is kiemelkedőnek számít Békés, hiszen – sok más nemzetközi siker mellett – számos olimpikont adott a vármegye az országnak. Ennek kapcsán azt is megemlítette, hogy csütörtökön éppen Gyulán írta alá azt a köztársasági elnök határozatot, amellyel 2024-et hivatalosan is a mozgás évévé nyilvánította.
Novák Katalin beszédét követően – a frissen alapított díj története során első alkalommal – átadta Magyarország Köztársasági Elnökének Érdemérmét, mellyel Czirok Mihályt, a Gyulai Erkel Ferenc Alapfokú Zeneművészeti Iskola igazgatóját tüntette ki.