Nordic walking a Széchenyi Ligetben- Interjú Elek Juliannával

2022. október 31. 18:45 | Csiffáry Zsuzsanna

A nordic walking egy olyan sportág, amelynek lényege, hogy egy pár speciális bot és különleges gyalogló-technika segítségével hatékonyan,  kímélő módon fejleszthető az állóképesség, az izomerő és a mozgáskoordináció. Szombaton reggel kilenc órától délig Elek Julianna, nordic walking instruktor tart edzést a Széchenyi ligetben, arról beszélgettünk vele, hogy kiknek ajánlja ezt a sportot, és miért is kezdett el vele foglalkozni.

 Mikor érdemes elkezdeni a nording walkingot, illetve van-e ellenjavallat?

–  Mai tudásunk szerint nincs ellenjavallat. Ülőmunkát végzőknek, kismamáknak, túlsúlyosoknak, ízületi- és gerincproblémákkal küzdőknek és időseknek is ajánlott, sőt, még kemoterápia mellett is végzik. Mivel különböző intenzitással lehet űzni, ezért a profi sportolóknak például kiegészítő edzésként is jó. A nordic walkingot eredetileg a sífutók tavaszi-nyári edzésének alapjául fejlesztették ki, hogy hó nélkül is tudják gyakorolni a sífutó technikát. Összességében tehát jó szívvel ajánlom a legfiatalabbaktól a legidősebbekig bárkinek, rehabilitáció vagy állóképesség fejlesztése céljából. Illetve azoknak is ajánlom, akiknek a felsőtestük átmozgatása éppolyan fontos, mint a lábaiké. A nordic walking technika elsajátítását mindenképpen szakember segítségével kezdjük el és tanuljuk meg, hogy elkerüljük a nem kívánt hatásokat és kiélvezhessük e sport előnyeit.

 

– Ezek szerint nincs szükség sportos előképzettségre?

– Így van. A bot olyan szinten védi és támogatja az izületeket, hogy nem szükséges a sportolói múlt. Azt viszont fontos tudomásul vennie mindenkinek, hogy a bemelegítés illetve a mozgás utáni lenyújtás kötelező a baleset megelőzése érdekében. 

 

– Milyen hibalehetőségeket rejt magában a helytelen technika alkalmazása?
– Ha nem a sarok érinti elsőként a talajt és nem gördülünk végig a talpunkon, a combizom nem tud fékezőerőt kifejteni a térdízületre. Az azonnali talpra érkezés fokozza az ízületre eső terhelést, így annak fájdalmát okozza. A törzsnek enyhén előre kell dőlnie a lépéshossztól függően, vagyis a hátul lévő alsó végtag és a törzs egy egyenes vonalat alkot. Ehhez a has megfeszítése szükséges, így nem billen előre a medence és nem fog fájni a derekunk, illetve a csípő ízületünk.  Fontos, hogy a vállakat lehúzva tartsuk, hogy ne feszüljenek a nyakizmok. Nem szabad nyújtott, egyenes karral a botra rányomni, mert megterheli a könyök és a vállízületet, hanem hajlított karral, könyökből kell indítani hátrafelé a toló mozdulatot.

 

– Milyen szempontokat kell figyelembe venni a bot választásánál?

– Erre összegzően azt tudom mondani, hogy minden embernél mást. Valaki nagyon magas, akkor hajlamos lehet hosszabb bot vásárlására, ám nem biztos, hogy ez megfelelő eljárás. Hiszen attól, hogy magas valaki, lehet kötöttebb a válla, és a hosszabb bot ilyenkor nem előnyös. A lényeg, hogy minden ember különböző, és így a bot is. Azt javaslom, hogy nordic walking oktatás nélkül ne vásároljon senki ehhez a sportághoz tartozó botot. 

 

– Milyen terepen a leghatékonyabb ez a sport?

– Személy szerint én a füves területeket részesítem előnyben a betonnal szemben. A Körösök vidéke nagyon szép, alkalmas is a nordic walkingra. Természetesen a bottal lehet betonon is sportolni, de nem ajánlom. 

 

– Mire érdemes még figyelni?
– Ne hanyagoljuk el a bemelegítést és a levezető nyújtást. Fontos a személyre szabottság mind az edzéstervben, mind pedig az eszközök kiválasztásában. Nordic walkinghoz semmiképpen se túrabotot válasszunk. Sokan összekeverik a nordic walkingot a túrabotos gyaloglással, pedig a túra során csak fogják a botot, támaszkodnak rá, így segítve a gyaloglást, míg a nordic walking esetében a csuklópántra terhelünk, erőteljes karmozgással toljuk és lendítjük előre magunkat, vagyis itt valódi izommunka történik. Ha megvan a megfelelő bot, fontos a mérete is. Optimális a bot hosszúsága akkor, ha a botot függőlegesen tartva a felkarunk szintén függőleges, alkarunk pedig enyhén lefelé lejt. A cipőnk legyen kényelmes, hogy kivitelezhető legyen benne a talp gördítése és tartsa a bokánkat. Az öltözék legyen réteges, légáteresztő, vezesse el az izzadtságot, hogy ne fázzunk meg. 

 

– Miért kezdett el nordic walkingozni? 

– Azok közé tartozom, akik nem nagyon sportoltak korábban. Három gyereket neveltem és úgy gondoltam "futok eleget a konyhában, illetve a családi ügyintézésekben". Mint körzeti nővér sok páciensnél észrevettem, hogy akkor kezdtek el önmagukkal foglalkozni, amikor felnőttek a gyerekeik. Ám ekkor jöttek elő a fájdalmak, és a folyamatos orvoshoz járás, a gyógyszerek kiváltása a fájdalom enyhítésére. Elgondolkoztam azon, hogy én is ezt akarom-e? És rájötte, hogy nem. A főállásom mellett volt egy másodállásom, otthoni szolgálatban is teljesítettem. És ebben a munkakörben van egy facebook-csoportunk, ahol az egyik nővér bejelentette, hogy "most elmentem nordicozni, majd jövök". Egészen addig nem hallottam erről. Majd utánaolvastam és úgy éreztem, hogy rátaláltam a sportomra. Bozsik Annától és Géczi Enikőtől tanultam mindent, majd elvégeztem egy oktatói trénerképzést is. Így már hét éve művelem aktívan a nordic walkingot. 

Elek Julianna_ nordic walking instruktor

 

 

Ezek is érdekelhetik

További programok »

FEL