2024. február 10-én, az Ott feküdt az a két szép fiatalember… – Mesélő megyeri képek, repülőgép roncsok című cikkünkben az Emlékek a régi Mezőmegyerről című fotó- és emléktárgy kiállításról számoltunk be. A rendezvényen többek között egy lezuhant második világháborús német vadászgép maradványait is bemutatták.
– A repülőt épp 80 esztendeje, 1944. október 6-án Békéscsaba felett a szovjet vadászgépek lőttek le, amelynek Megyer szélén ért véget az útja – fogalmazott beszámolónkban Domokos Ferenc kutató. (A rendezvényen egyebek mellett Kolarovszki Csaba társkiállító megyeri képeket mutatott be; Csaba azóta a kutatás másik élharcosa.) Írásunk második részében Domokos Ferenc Egy német repülőgép kényszerleszállása című mini dolgozatában foglalja össze a tragikus sorsú pilóták történetét.
Poliák Pál és Domokos Ferenc – Fotó: Such Tamás / behir.hu
– A sztorinak azonban egyáltalán nincs vége – fűzte hozzá a napokban Kolarovszki Csaba –, ugyanis Domokos Ferivel még februárban elkezdtük kutatni a lezuhant repülőgép történetét. Kérésünkre hamarosan csatlakozott hozzánk a MenőMegyer Egyesület is. Azóta Poliák Pál, az egyesület elnöke is segít a technikai dolgok és a helyszíni szervezésében is, hogy minél eredményesebb legyen a kutatás. Fontos számunkra, hogy minél több történetet tárjunk fel és ismerjék meg az emberek a településünk múltját.
Poliák Pál az egyesület Facebook oldalán még akkoriban kvázi egy felhívást intézett a megyeriekhez, „Köztudott, hogy az alkatrészeket sok, akkor egyéb célra használhatónak gondolt törmeléket a lakosság egészen egyszerűen hazavitt a helyszínről. Így került elő a kiállított tárgyak egy része. Nem sok hely van a környéken, aminek a fejére esett a történelem egy darabja. Ássuk elő, amit csak tudunk erről a történetről! Nagyjából öt tonna fém van részben a helyszínen, nyilván egyrészt fémhulladékként leadva, illetve lehet, hogy szerteszét nálatok.”
(Forrás: Poliák Pál Facebook oldala)
A következő alkalommal – március végén – Lupsán Károly, az EL-KÁ Tűzszerész Szolgáltató Kft. cégvezetője „jófejségből” (by: Poliák Pál) olyannyira magáéva tette a történetet, hogy térítésmentesen töltötte a lokálpatriótákkal a délelőttjét. A korábbi kutatómunka eredménye, hogy szűkíteni tudták a helyszíneket.
Áprilisban Herczeg Tamás is bekapcsolódott a kincskeresésbe. A térség országgyűlési képviselője közösségi oldalán megjegyezte, „a munkacsoporthoz magam is csatlakoztam, és a kereséshez szükségek engedélyek, illetve a Hadügyminisztériummal való kapcsolattartásban próbálok segítséget nyújtani.”
Közben a múzeumok éjszakáján a Munkácsy Mihály Múzeum A mi háborúnk című időszaki kiállításán a gép történetét és darabjait is bemutatták. A tárlat 2024. október 27-ig megtekinthető.
„Csabi kitartó, fáradhatatlan levelezéssel részben megtalálta a gépen szolgálatot teljesítő katonák hozzátartozóit – posztolta augusztusban a Facebook oldalára Poliák Pál. – Innentől Németországban is várják, figyelemmel kísérik a helyszíni kutatás eredményeit.”
Íme, a Bad Harzburgban megjelent újságcikk magyar nyelvere fordítva:
„Hugo Sommer családjának nyomában
Az 1944-ben, Magyarországon pilótaként elhunyt bad harzburgi születésű férfi leszármazottait keresik a kutatók.
Bad Harzburg. A békéscsabai kutatók nemrégiben azt tűzték ki célul, hogy feldolgozzák a második világháború eseményeit a városukra vonatkozóan. Ennek keretében most a Harz környéki történészek segítségét is kérték. Ugyanis a bad harzburgi Hugo Sommer családját keresik. „Semmilyen irat vagy adatértékelés nem vezetett eddig eredményre” – számolt be dr. Friedhart Knolle, a Spurensuche Egyesület tagja. Ezért a kutatók utolsó reménye a lakosság emlékezete, amely talán a történészeket a helyes nyomra vezethetné.
A repülőgép mellett temették el
De ki is volt Hugo Sommer? Ő volt az egyik pilótája annak a német JU-87 D-3 típusú zuhanóbombázónak, amely 1944. október 6-án Békéscsaba közelében, Mezőmegyer térségében zuhant le. A balesetben mindkét pilóta életét vesztette, és az akkori beszámolók szerint a repülőgép mellett temették el őket – meséli Csaba Kolarovszki, a magyar kutató. Aznap a város, Békéscsaba, a Wikipédia szerint szovjet csapatok kezére került.
Majdnem 80 évvel később a landolás helyszínét és a sírt szinte már lehetetlen megtalálni – írja a magyar kutató német kollégáinak. Néhány kis repülőgépdarabot időközben megtaláltak, és jelenleg is folyik a sír keresése. „Ez a történet nagyon fontos számunkra, és mindent meg fogunk tenni, hogy megtaláljuk a sírt” – írja Csaba Kolarovszki, mivel a cél az, hogy a két német katonát később egy olyan helyen helyezzék végső nyugalomra, amely emlékeztet a sorsukra.
A sors végre tisztázódott
A férfi, aki Hugo Sommerrel együtt a repülőgépen tartózkodott, Leonhard Wiesend volt, aki Weidlwang-Auerbachból származott. Leonhard Wiesend neve az auerbachi emléktáblán is szerepel. Az auerbachi városvezetés segítségével a magyar kutatóknak sikerült felkutatniuk Wiesend rokonait. Csaba Kolarovszki szerint, mielőtt felvették volna velük a kapcsolatot, Leonhard Wiesend családja semmit sem tudott a férfi sorsáról, és a második világháború vége óta egyszerűen „eltűntként” tartották számon. Annál hálásabbak voltak most, hogy végre megtudták, mi is történt valójában nyolc évtizeddel ezelőtt.
A kutatók most abban reménykednek, hogy Hugo Sommer történetét is sikerül teljes mértékben feltárniuk. Egyelőre annyi ismert, hogy a fiatal katona 1921. február 24-én született Bad Harzburgban. Akinek van információja a bad harzburgi Sommer családról vagy azok leszármazottairól, esetleg emlékszik rájuk, az közvetlenül Csaba Kolarovszkival is kapcsolatba léphet e-mailben (német nyelven is) a következő címen: kcsabi8103@gmail.com.
Bad Harzburg
2024. augusztus 8.
– A gépet a pilóták le akarták tenni, de egy öntözőcsatornába akadt a kereke, emiatt fölbukott, és ripityára tört – folytatta Kolarovszki Csaba. – A két pilóta benne maradt, a helyeik mentek segíteni, az egyikük még élt, de már nem tudták megmenteni. A katonákat a lakosok a géptől nem messze eltemették, majd a bejövő oroszok szétrugdosták a sírhelyszínét, így nem lehet tudni pontosan, hogy hol vannak eltemetve. Jelenleg egy magasabb szintű technikai segítségre várnak. Ennek eredményétől nagyon sok minden függ a folytatást illetően. Zajlik a dolog.