Az eseményt Opauszki Zoltán környezetvédelemért és turisztikáért felelős tanácsnok nyitotta meg, aki kiemelte, hogy az energiaválság által egyre többen kényszerülnek fával tüzelni, így az ilyen és ehhez hasonló iránymutatást jelentő rendezvények egyre fontosabbak lehetnek a közeljövőben.
Vass Csaba, a Békéscsabai Városfejlesztési NKft. ügyvezető helyettese elmondta, hogy a LIFE Integrált Projekt fő célkitűzése a levegőminőség javítása a megyeszékhelyen, ehhez pedig hozzátartozik az is, hogy a lakosság helyes módon fűtsön a téli időszakban.
– A közlekedés, illetve a Békéscsabán jellemző mezőgazdasági tevékenység mellett a lakossági szilárd tüzelés az, ami a legtöbb problémát okozza a levegőminőségben, ezért nagyon fontosnak tartjuk, hogy a lakosság figyelmét felhívjuk arra, hogy miképpen kell helyesen tüzelni, milyen fát kell használni erre, úgyhogy ennek a mai konferenciának ez a legfőbb célkitűzése – fogalmazott.
Puskás Lajos okleveles erdőmérnök előadásában az erdészetek szerepéről a lakosság jó minőségű faanyaggal történő ellátásában, valamint a fák minőség szerinti csoportosításáról beszélt.
– Különböző faanyagok, fafajok és tüzifaválasztékok vannak, így mindenkinek ismerni kell azt, hogy mi mire való, hogyan lehet hatékonyan felhasználni, hogyan kell előkészíteni, gondolok itt például arra, hogy száraz fával kell fűteni – mondta.
A rendezvényen Molnár Levente, a Magyarországi Kályhások, Kandallósok és kályhacsempe gyártók Országos Szövetségének tagja a különböző a fatüzeléssel kapcsolatos tévhiteket igyekezett eloszlatni, valamint megismertetni a jelenlévőket a különböző kályhatípusokkal.
– Talán napjainkban még inkább aktuális az, hogy a drágán megvásárolt fűtőanyagokat milyen hasznosulással tudjuk elégetni, jellemzően, amikor bemennek az emberek és vásárolnak egy kész kályhát, akkor nemigen szokták megnézni a hatásfokot, pedig fontos lenne – magyarázta.
A szakember ugyanakkor hozzátette, hiába a korszerű fűtőberendezés, ha nem használjuk megfelelően, akkor nem lehet olcsón és jól fűteni vele.