Nem jó ötlet kiposztolni, ha elutazik a család

2021. december 22. 14:47 | Erdei-Kovács Zsolt

Nem túl jó ötlet kiposztolni a közösségi oldalakra, ha a két ünnep közötti időszakban az egész család távoli helyre utazik. Még akkor sem, ha mindössze néhány napos kiruccanásról van szó. Ez felhívás keringőre, legalábbis bizonyos körökben.

Szombati Andrea rendőr őrnagy, a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője ad szakszerű tanácsokat arra vonatkozóan, hogy mi magunk mit tehetünk a betörések megelőzése érdekében. Az első lépés, hogy legyen olyan megbízható szomszéd vagy rokon, aki veszi a fáradtságot és időnként ránéz az otthonunkra. Azt, hogy elutazunk, ne kürtöljük szét, csak neki mondjuk el. Nem csupán az ismerőseink látják, láthatják ezeket a posztokat, hanem olyanok is felfigyelhetnek ezekre az információkra, akiknek nem szabadna.

A lakásunk ajtajait, ablakait ne felejtsük el becsukni, bezárni és az sem árt, ha ezt le is ellenőrizzük. Ha van riasztó a házban, akkor azt élesítsük, kapcsoljuk be. Ha megkérünk valakit, a szomszédot, esetleg egy rokont, hogy ellenőrizzen, kérjük meg arra is, hogy nézzen be a postaládába, mert a felgyülemlett reklámújság bizony árulkodó lehet. Érdemes kikapcsolni a csengőt, mert ha valaki kíváncsiságból becsenget, hallható a csengetés és nem jön ki senki, akkor joggal gondolhatja azt, hogy nincsenek otthon a háziak.

– Ma már ez a módszer nem jellemző, de korábban volt arra példa, hogy egy galeri végigjárt egy utcát, több helyre becsengettek és ahonnan nem jöttek ki, oda bementek körülnézni, értékek után kutattak – mondta a szóvivő. Szombati Andrea azt is ismertette, hogy nincs konkrét séma, ami alapján a betörők dolgoznak. Nagyon változatosak a módszerek és az elkövetési módok, de nyilvánvalóan nem szeretnénk tippeket, ötleteket adni. Az viszont biztos, hogy legtöbbször az adott helyzet diktálja a technikát.

Szombati Andrea rendőr őrnagy, a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője ad szakszerű tanácsokat

 

Van, hogy csupán a melléképületbe törnek be és mindössze néhány szerszámot visznek el, de arra is van példa, hogy komoly környezettanulmány előzi meg az akciót és nagyobb értékeket zsákmányolnak. A közelmúltban kiemelt eset történt Békéscsabán, több millió forintot vittek el. Erős a gyanú, hogy az elkövető vagy elkövetők tudhattak arról, hogy a házban sok pénz van. További jó tanács, hogy ne tegyük ki közszemlére azt se, ha valami nagy értékű ajándékot kaptunk karácsonyra.

Természetes dolog, ha örülünk az ajándéknak, de ne adjuk meg a lehetőséget arra, hogy valaki éppen az örömünket megosztó poszt miatt gondolja azt, hogy emellett más értékes holmit is találhat. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy Békés megye valóban Békés és a regisztrált bűncselekmények tekintetében évről-évre csökkenő tendenciát tapasztalhatunk, de ha egy olyan cselekmény történik, amit meg lehetett volna előzni, akkor ez a javuló statisztika máris úgymond értelmét veszti vagy legalábbis viszonylagossá válik.

Az őrnagy kiemelte, bármennyi lakásbetörés történik, mindet kiemelt ügyként kezeli a rendőrség. Ez azért van, mert pontosan tudják, hogy milyen lelki terhet, mekkora traumát, megrázkódtatást jelent az, ha valakinek a személyes terébe, az otthonába megy be bárki idegen – húzta alá. Végezetül hozzátette, a rendőrség szemszögéből nem csupán az tekinthető eredménynek, ha felderítik az elkövetőt, elkövetőket, hanem az is, ha sikerül az értékeket is visszaszerezni és visszajuttatni a jogos tulajdonosához.

További programok »

FEL