Nagy Zoltán: A házasság áldás az ember számára

2024. február 14. 15:00 | Mikóczy Erika

Javában zajlik a házasság hete. Az országos programsorozathoz Békéscsabán is több esemény kapcsolódik. A témáról Nagy Zoltán evangélikus esperessel beszélgetett a 7.Tv Aktuális című műsorában D. Nagy Bence műsorvezető.

 

– Magyarországon 2008 óta minden évben megrendezik a házasság hetét, amelybe hagyományosan Békéscsaba is bekapcsolódik.

A kommercializálódott világban ilyenkor a Valentin-napra kerül nagy hangsúly, ami így egy fogyasztásközpontú kvázi ünneppé válik. A házasság hete ennek az ellensúlyozására indult és éppen az Egyesült Államokból. Hogy ha a Valentin-napból meghagyjuk a lényeget, a legfontosabbat, amiből az egész elindult, és lefejtjük róla a fogyasztói társadalom sallangjait, akkor ami marad, az egy szeretetközpontú alkalom és ünnep lesz. Így alakult ez a házasság hetévé. Fontos, hogy a házasságról, mint értékről beszélgessünk, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a házasság áldás az ember számára. Így kapcsolódunk be Békéscsabán is a házasság hete nemzetközi programfolyamába. A Jaminai Evangélikus Egyházközségben már évek óta csatlakozunk ehhez. Az egyik istentiszteletünket vasárnap erre fókuszáljuk. Szép egybeesés volt, hogy most az igehirdetési alapige Pál apostol Szeretet himnusza volt. Az ötvenedvasárnapi istentisztelet lett nálunk a házasság hete istentisztelete, ahol azok a párok, akik ott voltak és kijöttek az oltárhoz, egy áldást kaptak. Ezt nagyon megszerették a híveink, és valóban egy jó megálló ez az év folyamán arra, hogy a házasságukra kicsit jobban odafigyeljenek az emberek. Érezzék, hogy kapnak valami pluszt, valami olyan többletet, ami jót jelent számukra a házasságban. Olyan jó látni az odaérkezőket, akik között vannak olyanok, akiket néhány éve én eskettem, és persze olyanok is, akik már jóval előbbre járnak ebben, mint én: akár ötven vagy még több együtt töltött év után kérik a megerősítő áldást.

 

– Mit jelenthet egy hívő embernek a házasság?

Egészen a teremtés-történetre vezethetjük ezt vissza: amikor Isten férfivá és asszonnyá teremtette az embert és megáldotta őket. Az egyházi esküvő ma a tulajdonképpen a már megkötött polgári házasság megáldása Magyarországon, de fontos, hogy ez így történjen. A legalapvetőbb értékek közé tartozik a kereszténységen belül is, mert nyilván a teremtés rendjének a továbbvitele az, ahol ez történik. Ha a tízparancsolatra gondolunk, ott a hatodik parancsolat az, amit „ne paráználkodj”-al fordítunk mostanában, de lehet úgy is fordítani, hogy ne legyél házasságtörő. Tulajdonképpen azt hangsúlyozza Luther a Kis Káté magyarázatában olyan gyönyörűen leírja erről, hogy a lényeg: a házastársát mindenki szeresse és becsülje meg. Jó ezt olvasni és olyan jó ezt megélni. Ezt kell újra és újra hangsúlyoznunk, mert nagyon fontos. Hiszen az élet továbbadásának, továbbvitelének, egyáltalán az életnek a forrása a házasság.

 

 

– Több programot is szerveztek önök a házasság hetére. Melyek ezek?

A Házas-pár-baj szintén megszokott programunk, ahol a házaspárok egy kis játékos vetélkedőn vesznek részt együtt. Nem az a lényeg itt, hogy a másikat legyőzzük, arra helyezzük inkább a hangsúlyt, hogy jó legyen együtt lenni. Február 15-én, csütörtökön este 6 órakor pedig a jaminai gyülekezeti házban egy beszélgetőkört szervezünk. Az idei házasság hetének a mottója az, hogy állandó megújulásban. Arról fogunk beszélgetni teljesen nyitottan a megérkezőkkel, hogy mit jelent ez a megújulás a házasságban.

 

– Mit jelenthet egyébként a megújulás a házasságban?

Nyilván ennek számos technikája van, de valahol teljesen természetesen is meg tudjuk ezt élni ezt a megújulást. A legfontosabb szerintem, hogy nyitottak legyünk arra, hogy ha az élet valami új helyzetbe sodor bennünket, akkor abban tudjunk valóban megújulni. Ez természetszerűleg is jön magával. Amikor a házaspárnak gyermekei születnek, az már megújulásokat kényszerít ki a házaspárnál. Az az időszak sem könnyű, amikor a gyermekek kirepülnek. Amikor elértek szinte mindent, megteremtették a jó életkörülményeiket. Ott nagyon fontos, hogy tudjon megújulni egy házastársi kapcsolat, és megtalálja azt a házaspár, hogy abban a helyzetben, amikor már üres a fészek, hogyan tudnak egymás mellett, együtt boldogan élni. A megújulás napi szinten benne van az életünkben, erre szükség van. Keresztény emberként ebbe benne van a naponkénti megtérés gondolata: az ember ne higgye azt magáról, hogy én mindent a legjobban végzek és teszek, hanem tudjak mindig visszatérni ahhoz az isteni rendhez, amihez érdemes és jó visszatérni.

 

– A Biblia hármas kötélről beszél, amely nehezen szakad el. Mit jelent ez az ige?

Amikor azt olvassuk, hogy a hármas kötél nem szakad el, az nyilván egy nagyon egyszerű kép, amit saját magunk is kipróbálhatunk. Egy kis madzagot lehet, hogy könnyen széttépünk még, de hogyha hármat abból összesodrunk, az már olyan erős, ami nem, vagy nagyon nehezen szakad el. Ez a hármas kötél az én értelmezésemben mindeddig az volt, hogy a házaspár mellett az Úristen is jelen van a házasságban. Nyilván úgy, mint akire közösen figyel a házaspárnak a két tagja, és úgy, hogy mindkettőjüknek fontos az, amit az Úristen útmutatásként ad nekünk a házasságban. Talán az áldás is ezért fontos, hogy arról a harmadikról, az Úristenről ebből a hármas kötélből nem akarunk elfeledkezni. Sőt, oda akarunk figyelni rá.

További programok »

FEL