A Monarchia Operett egy több mint 10 éve alakult társulat, célja, a hungarikumnak számító magyar és nemzetközi operett népszerűsítése. Ezúttal Huszka Jenő 1935-ös szerzeményét, a Sissi, a magyar királynét vitték színpadra Békéscsabán Kerényi Miklós Gábor rendezésében, Kollár Péter Erik táncoskomikus, jelmeztervező vezetésével. Utóbbi a behir.hu-nak elmondta, hogy 2020-ban született meg a jelenlegi darab az eredeti operett átdolgozásával, modernizálásával. A művész egyébként a történetben egy kitalált pár férfi tagját, Flóriánt alakítja partnerével, Gats Évával, aki Stefi szerepében tűnik fel a színpadon.
– A 300 jelmez megtervezése komoly kihívás volt, de rengeteg segítséget kaptam Kero-tól, aki pontosan tudta, hogy mit szeretne, tehát azt, hogy egy picit hűek maradjunk az eredeti korhoz és azokhoz a jelmezekhez, amiket akkor használtak, de mégis modern fomában jelenjenek meg – fogalmazott.
A történet alapvetően gróf Andrássy Gyula, az Osztrák-Magyar Monarchia későbbi külügyminisztere és Erzsébet királyné, azaz Sissi beteljesületlen, történelmileg nem igazolt szerelméről szól. A Sissit alakító Denk Viktória arra a kérdésre, hogy mennyire tudott azonosulni a szereppel, azt mondta könnyen, mert a királyné a maga korában modern nőnek számított.
– Elképesztően szerteágazó volt az intellektusa, nyelveket tanult, emellett persze nagy nyomás volt rajta, szóval egy fantasztikus nő volt és nem engedte, hogy a személyiségét az udvar formálja, ő formálta saját magát és abban az időben ez abszolút nem volt divat – emelte ki.
Gróf Andrássy Gyula szerepében Árvai Dánielt láthatta a közönség, aki elárulta, hogy noha egy szerelmi történet van a középpontban, de a politika, az osztrák-magyar kiegyezés is megjelenik a darabban.
– Nem tudjuk pontosan, hogy mi volt kettejük között, de az biztos, hogy jóban voltak és ez a barátság elősegítette azt, hogy a kiegyezés létrejöjjön, hisz Sissi ezért járt közben a magyarokért, nagyon szerette őket, illetve Andrássy grófot, így mi egyfajta bonyolító tényezők vagyunk ketten Erzsébettel – magyarázta.
Talán nem túlzás kijelenteni, hogy az operett legismertebb fellépője Oszvald Marika volt, aki Waldeck grófnőt alakította a történetben. A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, operetténekes arról beszélt, hogy úgy érzi, szinte rá szabták a magyarbarát, osztrák nő szerepét.
– Minden szerep előreviszi a cselekményt, ha egy valaki kiesik már dől az egész, borul, én a Stefinek a mamája vagyok, aki egyengeti a szerelmesek útját, egy pozitív szereplő – részletezte, hozzátéve, hogy egyébként imád Békéscsabára jönni, nagyon szereti a várost.
A művésznőt legközelebb kedden 19 órától az Öreglányok című zenés komédiában láthatja a közönség a Csabai Rendezvénypajtában.