Országszerte tegnap ünnepelték a Festészet napját, mely az Őszi művészeti hetek része. Ez alkalomból rendeztek műhelykonferenciát a Munkácsy Mihály Emlékházban. A Munkácsy nyomában… A Honfoglalás képzőművészeti ábrázolása című rendezvény különlegessége, hogy Békéscsabán első alkalommal mutatták be Munkácsy Mihály egyik tusrajzát, amelyet vázlatként készített Türr Istvánról Honfoglalás című művéhez.
Forczek Győző, a Csabagyöngye Kulturális Központ igazagtóhelyettese köszöntötte a megnyitón a látogatókat. Felhívta a figyelmet az október 1-jétől november 30-ig tartó Őszi Művészeti Hetekre. Kiemelte: reményei szerint az emlékházban most kiállított Munkácsy vázlatot sokan fogják megtekinteni, hiszen az épület a kolbászfesztiválra tartók útjába esik.
A művészet és a kiállítások fontosságáról is beszélt. Tapasztalatai szerint az emberekre jellemző a sietség és az, hogy nincs idejük semmire. Elmondta: ez a fajta rohanás nagyon nehezen módosítható, nehéz lenyugtatni az látogatókat.
- A képzőművészeti kiállításoknál a következőt tapasztaltam: a látogató sietve érkezik meg a Csabagyöngyébe, de amint észreveszi, hogy kiállítás van, lelassít. Ekkor jöttem rá, hogy ez egy ösztönszerű megnyugvás. Ezért fontosak számukra a kiállítások, mert képesek a rohanó világból kicsit kiszakítani az embereket - fogalmazott az igazgatóhelyettes.
A megnyitót követően Mészáros Zsuzsanna, vizuál kulturális szakember tartott előadást Munkácsy Mihály rajzairól. Kiemelte: a Türr István kép nem első a sorban, hiszen van már itt egy portréja, ami mellé most oda tudnak tenni egy vázlatot is. A képpel kapcsolatban elmondta: Munkácsy úgy ítélte meg, hogy Türr István megjelenése illik a magyaros portrékhoz, ezért a kész képbe is belecsempészte.
Őt követte Fodor Éva Irén, a Déri Múzeum muzeológusa, aki Munkácsy Mihály kolosszálképeit mutatta be. Később Gyarmati Gabriella, a Munkácsy Mihály Múzeum művészettörténésze tartott előadást Parlamenti Vita Másképpen: Munkácsy Mihály és Jantyik Mátyás címmel. Őt követte a Fikció és Valóság: a honfoglaló magyarság képi ábrázolása a nemzeti romantika korában című előadás Kertész Péter, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark ügyvezető igazgatójának előadásában. Az esemény zárásaként Szalay Ágnes történész mutatta be Türr István személyét és életének főbb mozzanatait.