Először a festőművész születésének 160. évfordulóján rendeztek megemlékezést a szervezők, azóta kisebb kihagyásokkal megünneplik a jeles napot. Munkácsy Mihály 1844. február 20-án látta meg a napvilágot, ezért évről évre ehhez a naphoz kapcsolódva szerveznek kiállításokat, konferenciákat Békéscsabán.
– A pandémiáig 15 alkalommal szerveztünk programokat február 20-ához kötődően. Többségében a kortársaktól állítottunk ki műveket. Aztán jött a felújítás és sajnos a pandémia, így néhány év kimaradt, de nagyon örülök, hogy most folytatódnak ezek az események – mondta el az eseményt megnyitó Mészáros Zsuzsa, vizuál-kulturális szakember.
– Békéscsabára több Munkácsyt népszerűsítő szobor kerül egy pályázatnak köszönhetően, melyből néhányat már el is helyeztek a Csabagyöngye szomszédságában, a múzeum előtt, és a Munkácsy emlékház kertjében. A kiállítóhely most azokat a plasztikákat mutatja be, amelyeket Boros Péter szobrászművész nyújtott be a kiírásra.
– Hat szoborról és egy domborműról van szó. A bejáratnál, a múzeum előtt látható bronzszobor eredetije, vagyis az a szobor látható, amelyről a bronzöntés készült. Vele szemben egy 110x80 centis dombormű látható, a Krisztus Pilátus előtt című festményről. Illetve látható az az 5 plasztika, amellyel pályáztam a város által kiírt pályázatokon – mondta Boros Péter.
A művész örömét fejezte ki, amiért a Munkácsy Emlékházban, Munkácsy festményeivel és relikviáival együtt lehetnek kiállítva az alkotásai.
A szervezők bíznak abban: a szobrok arról árulkodnak az idelátogatók számára, hogy Munkácsy nagy tiszteletnek örvend Békéscsabán.
– Mind a Munkácsy Negyed, mind a múzeum, az emlékház, és most az ő inspirációjára készült szobrok is alátámasztják ezt. Reméljük, hogy ezzel is több embert idevonzunk a mi szép kis városunkba – zárta gondolatait Mészáros Zsuzsa.