A tárlat egyik különlegessége a Siralomház című festmény, amely több síkban jelenik meg egy installáción; a kivágott alakok helyét a mesterséges intelligencia segítségével alkották meg. A kiállítás az első ecsetvonásoktól a világhírnévig követi végig Munkácsy Mihály életét, az alkotó ezzel „visszatér” abba az épületbe, ahol ismerkedni kezdett a festészettel.
– A tárlat rendkívül fontos a kastély életében, hosszú ideje készültünk egy Munkácsy életét bemutató kiállításra, hiszen maga a festő mondta azt, hogy Gyulán vett először ecsetet a kezébe – osztotta meg Fekete-Dombi Ildikó a Erkel Ferenc Nonprofit Kft. kiállítóhelyekért felelős ügyvezető-igazgatója.
Munkácsy az Az isaszegi csatatér című festményének jobb és baloldali vázlatai is okosfólia mögött tekinthetők meg a gyulai tárlaton, de a festőgéniusz magyar népi motívumokkal díszített eredeti széke is helyet kapott a kiállítótérben.
– Állítólag, amikor Munkácsy járta a világot, ez a szék a társa volt minden utazás alkalmával. A festő számára fontos volt származása és még ha Párizs legelőkelőbb részén is lakott, akkor is azt mondta, hogy előbb-utóbb haza fog térni – fogalmazott Szilágyi Sándor, a látogatóközpont tárlatvezetője.
A kiállítás több olyan képet is bemutat, amelyek azon túl, hogy Munkácsy keze munkáját dicsérik, történetük miatt is izgalmasak. Ilyen a Tanulmányfejek a Krisztus Pilátus előtt című műhöz is amely a látogatók egyik kedvence.
Az időszaki kiállítás április 27-ig tekinthető meg.