– Már nagy családnak számítunk, hiszen három gyermekünk van, 14, 12 és 6 évesek. Minél nagyobb a család, annál nagyobb az izgalom is. Én pont ezt a kettősséget szeretem, hiszen megvan az előkészület hangulata, a sietség, és az azzal járó késés is – fogalmazott Ifj. Mlinár Pál, majd kiemelte, hogy az este ennek ellentéte, akkorra minden összeáll és egy tiszta lakásban, feldíszített fával, meleg kályhával, családias hangulatban lehetnek együtt.
– Nagyon jó a pörgős hétköznapokból visszalassulni, utána pedig december 25-én, 26-án ez a lazulás, lassulás megy végig, ami nagyon remek élmény – mondta Pál.
Szenteste napján behozták a fát, majd a család közösen díszítette azt, ezalatt az édesanya elkezdett főzni. Ebédre mindig mákosguba készül, ami már igazi hagyomány, hiszen nem telíti el a családot a nagy, közös vacsora előtt.
Mlinár-Kőrösi Katalin elmondta, hogy a mákosguba készítés is közös program.
– Már a bevásárlásban is segítettek, hiszen tegnap a kisfiam ment el kifliért a boltba. Felszeljük a kiflit, összekeverjük a mákot cukorral, majd a kiflire ráöntjük a felmelegített tejet és összekeverjük. December 24-e még az adventi, böjti időszak része, így az apró szemekből álló, szerencsét jelképező mák hagyományőrzés és elkészíteni is könnyű – fogalmazott az anyuka, majd elmondta, hogy az egyszerűbb ebéd után rá tud készülni a komplexebb vacsorára.
Szentestén kacsamell és kacsamáj a menü, ami a Mlinár családban hagyomány, emellett a Kőrösi család hagyománya, a hal is része az ünnepi étrendnek, az december 23-án került az asztalra.
A Mlinár család mindig is közösen készült a karácsonyra, amiből mindenki kiveszi a részét, most is, mint mindenkor. A gyerekek pedig idén már nem csak a fa alját díszítik, hiszen ők is nőnek, mint a gomba.