Minden vámpír Lugosi Béla köpönyegéből bújt elő

2021. február 14. 16:52 | D. Nagy Bence

Kilencven évvel ezelőtt, 1931. február 14-én mutatták be Tod Browning Drakula című filmjét, amelyben a magyar származású Lugosi Béla alakította az erdélyi rémet.

Ami Bram Stoker 1897-es regénye a horror műfajának, azt jelenti Lugosi Béla alakítása a vámpírfilmeknek.

Mint ismeretes, az erdélyi gróf már a Universal stúdió 1931-es kasszasikere előtt is megihlette a filmeseket, így születetett meg 1922-ben Friedrich Wilhelm Murnau német rendező kezei között a Nosferatu. Bár Murnau is Stoker regénye nyomán kívánt filmet készíteni a vérszívó nemesről, de amikor a brit szerző örökösei perrel fenyegetőztek, a vámpír végül az Orlok gróf nevet kapta. Az expresszionizmus kézjegyeit is magán viselő alkotás valódi rémfilm volt, ugyanakkor meglehetősen messze helyezkedett el a Stoker által megalkotott megnyerő szörnyetegtől.

Eközben a kalandos életutat bejárt Lugosi (született: Blaskó) Béla már maga mögött hagyta a Nemzeti Színházat is, és kényszerű emigrációja egyik állomásaként az Egyesült Államokban vállalt munkát, eleinte nem egy esetben fűtőként vagy pékként. Lugosi "kinti" pályája ugyan nem indult fényesen, de miután több magyarral összefogva, társulatban járta az országot, felfigyeltek rá. Az angolt élete végéig erős akcentussal beszélő aktor egy Broadway-darabban már számos alkalommal eljátszotta Drakulát a regény színházi változatában, amikor az Universal stúdiónál felfigyeltek. A többi pedig legenda.

Anélkül, hogy tételesen végigvennénk Lugosi – egyébként önmagában is filmért kiáltó – életútját, inkább vizsgáljuk meg, hogy miért is volt telitalálat az erdélyi vámpír szerepére. A magas, mély hangú, erőteljes jelenléttel bíró és nem utolsósorban villogó tekintetű színész egyszerre volt hihető arisztokrataként és valamilyen sötét titkot hordozó, mégis egzotikus karakterként. Az alábbi jelenet talán segíthet azok számára, akik nem látták a már kicsit didaktikusnak ható 1931-es filmet.

 

A Drakula sikere egyből beindította az Universal szörnygyárát: egymás után születtek a filmek Frankenstein teremtményéről, a múmiáról és a farkasemberről. Lugosi Béla mindeközben nem tudott kibújni a vámpírszerep miatti skatulyából. Élete végéig rémfilmekben alakította a többnyire gonosz karaktereket, és egy idő után már nem is kapott A-kategóriás ajánlatokat.

Lugosit utolsó éveiben a világ legrosszabb rendezőjének nevezett Ed Wood Jr. foglalkoztatta, kettejük barátságát mutatta be Tim Burton 1994-es zseniális filmje, az Ed Wood, amelyben Lugosi Bélát a szerepért később Oscar-díjat is kapó Martin Landau alakította, szívszorító hitelességgel. Az alábbi videó Lugosi és Landau nagymonológjait hasonlítja össze A szörny menyasszonya című Wood filmből.

 

 

Lugosi Béla Drakulája iskolát teremtett. Aktorok tucatjai nyúltak vissza hozzá inspirációért, amikor a legendás vérszívó szerepére készültek. Francis Ford Coppola 1992-es Drakula (eredetiben: Bram Stoker's Dracula) című filmje meglehetősen pontosan adaptála az író eredeti művét. A filmben a grófot alakító Gary Oldman is Lugosi játékát jelölte meg elsődleges inspirációként, jóllehet Coppola változata már nemcsak egyszerű rémként, de tragikus sorsú antihősként is ábrázolta minden vámpírok ősatyját. 

Az elmúlt 90 év során tehát számtalan színészt láthattunk már Drakula szerepében (az ötvenes évek Hammer-horrorjaiban például Christopher Lee-t is, aki a Star Warsban is emiatt kapta a Dooku gróf nevet), de senki sem közelítette meg azt az elegáns gonoszt, amit egy magyar zseninek köszönhetünk. 

További programok »

FEL