Minden család története titkokat rejt – dolgozatokat díjazott a levéltár

2024. augusztus 2. 13:30 | Bere Mátyás

A Békés Vármegyei Levéltárban, Gyulán került sor pénteken a Nemzeti Művelődési Intézet és a Magyar Nemzeti Levéltár amatőr hely- és családtörténet kutatók számra kiírt pályázata Békés vármegyébe érkező dolgozatainak díjazására. A „Legyél Krónikás! – E-emlék” című pályázatra beérkezett munkák a jelentkezők családjának fontos visszatekintései a múltba.

Sáfár Gyula, a Békés Vármegyei Levéltár igazgatója elmondta, hogy a dolgozatok 5-től 10 oldalig terjedtek és a három dobogós kimerítően teljesítette az elvárásokat. A munkák méltatása dr. Halmágyi Miklós levéltáros feladata volt, aki tanácsokkal is ellátta a dolgozatok íróit.

A harmadik helyezett Szász János postafőnök nagyapjának történetét vetette lapra, közben rájött, hogy félreismerte felmenőjét, aki valójában egy elismert alakja volt Gyulának, de megviselte a postától való elbocsátása.

– Gyerekkoromból úgy emlékszem vissza, hogy egy nagyon morózus ember volt, de mikor elolvastam, hogy milyen szerepet vállalt a közéletben, illetve, hogy mikben vett részt, mint köztisztviselő, akkor egész más oldalát láttam – fogalmazott János.

A második helyet elérő pályázót, Kátai Zsuzsannát pedagógusként nagyon foglalkoztatja az „oral history” módszer, így mondhatni kapóra jött számára egy olyan pályázat, amelyen szeretett technikájával dolgozhat, úgy, hogy a családtörténetét bontja ki vele.

– Nagytatámra való emlékezés gyanánt adósságot rovok le előtte, mint unoka azzal, hogy papírra vetem az 1947-ben kezdődött küzdelmeit, mely 1987-ig tartott, mikor is a minden élők útjára lépett. Sajnos nem csak őt, hanem öt gyermekét is üldözték, köztük édesapámmal, aki otthonról szurkol most nekem – fogalmazott Zsuzsanna.

Az első helyezett dr. Fábián Judit elmondta, hogy régóta várt egy olyan pályázatra, ami a hely- és családtörténetet helyezi középpontba. A pályázó kiemelte, hogy sok meglepetés érte a kutatás közben.

– Nagy öröm, hogy megírhattam családom 100 évet felölelő történetét, illetve az is, hogy ezt a történetet megismerhetik mások, akár a gyulaiak, akár a békésiek, mert az én családtörténetem a Körösökhöz, a fakereskedéshez kapcsolódik. Azt gondolom, hogy ez másnak is öröm lehet, illetve forrásként is fel tudják használni további kutatásokhoz – jegyezte meg dr. Fábián Judit.

Mindhárom díjazott arról számolt be, hogy sok új és izgalmas információt találtak családjukról, miközben a kutatómunka folyt, így a díjak mellett a családi és helyi történetek is bővültek.

 

Galéria

További programok »

Itthon

Játszótérrel, medencékkel, spray parkkal bővül az Árpád fürdő 2026-ra

Átfogó turisztikai beruházás veszi kezdetét 2025-ben a Békéscsabai Árpád Gyógy- és Strandfürdőben. A bruttó 950 millió forint európai uniós támogatás révén a fürdő többek között új élményelemekkel, így többek között egy spray parkkal (vízi játszótérrel) és több medencével gazdagodik majd.
13:30
FEL