Milliókat érő befektetés a napelem, mégis kevesen élnek vele

2016. augusztus 14. 08:09 | Balázs Anett

A Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal adatai alapján tavaly, az elmúlt évek tendenciájához hasonlóan, megduplázódott a telepített napelemes erőművi kapacitás, ám az évtizedes lemaradás nem csökkent Európa többi országához képest. A szakemberek szerint elsősorban az intézményi szférában van fejlődés, pedig itthon is a napelem az egyik legjobb befektetés, a beruházások tíz év alatt megtérülnek, magasabb hozamot hozva, mint bármilyen banki megtakarítás.

A Kondoroson található családi ház építésénél még nem gondoltak arra, hogy megújuló energiaforrást használjanak fel, ezért a napkollektor a garázs tetején kapott helyet. A tulajdonos tavaly tavasszal döntött úgy, hogy napelemes rendszert szereltet fel, amivel elsősorban a környezetet szeretnék kímélni.

– Egy 5 kilowattos kis erőmű került kiépítésre. Van egy okos óra, ami méri, hogy mi az, amit termelünk, és mi az, amit fogyasztunk. Minden évben egyszer van leolvasás, december 10-e környékén és ebből ki fog tűnni, hogy mennyi volt az éves fogyasztás, mennyi volt az éves termelés. Ez lehet plusz vagy lehet mínusz – árulta el a ház tulajdonosa.

A magánszemélyekkel szemben jóval nagyobb azon intézmények száma, akik napkollektorokat használnak. A Békés Megyei Kormányhivatal épületén tavaly novemberben üzemelték be a napelemes rendszert, amely az elektromos fogyasztás 17 százalékát tudja biztosítani.

– Ez a napelemes rendszer egész évben 56 kilowattot fog termelni tervezetten, de már most látszik, hogy a várakozásoknál 10 százalékkal jobban teljesít. Ez forintban kifejezve éves szinten elérheti a két milliós összeget is – tudtuk meg Gál Gabriellától, a Békés Megyei Kormányhivatal Pénzügyi és Gazdálkodási Főosztály, műszaki referensétől.

A szakemberek azt mondják: óriási az érdeklődés a napelemes rendszerek iránt, mégis eddig csak az intézményi szférában volt jelentős a növekedés. Az Otthon Melege Programban a napelemes rendszerek kiépítésére is igényelhető támogatás, ami a lakosság körében is bővítheti a napenergiát hasznosítók táborát.

– Abban a pillanatban, ahogy az állam egy kicsit a lakosság felé is fordul, ami most megtörtént az Otthon melegével, magas az érdeklődés. Még így is drágállják az emberek, mert hát az első beruházás az mindig sok, és nem mindenki gondolkodik 15-20-25 éves időszakban, ezért egy kicsit talán most indul be a lakossági piac felé az Otthon Melegével a napcellák telepítése. Ezzel nagyon el vagyunk maradva az európai viszonyokhoz – fogalmazott Kalapáti László a Proszerv Mérnöki és Szolgáltató Kft. ügyvezetője.

A szakember elmondta, egy napcellás beruházás magas indulási költséggel jár, de hosszútávon sok pénzt takarít meg. Példának egy 3 kilowattos rendszer kiépítését hozta fel, melynek induló költsége körülbelül 1,5 millió forint, ám 20-25 éven keresztül, az átlagosan havi 13 ezer forintos áramszámlát kiválthatja. Ha kiszámoljuk, ez éves szinten közel 100 000 forint megtakarítást jelenthet egy háztartás számára.

FEL