Az ünnepséget jelenlétévével megtisztelte leánya dr. Ferencz Orsolya, aki az űrkutatásért felelős miniszteri biztos, és unokája Júlia, dr. Gschwindt András, Kmetykó János díszpolgárok, és az augusztus 20-án ünnepi ülésen kitüntetését átvevő dr. Varga Sándor szívsebész is családjával.
Dr. Ferencz Csaba köszöntésén közreműködött Rázga Áron zongoraművész és a "Leg a Láb"AMI kalotaszegi tánccal. A díjazott tiszteletére régi barátok, osztálytársak, ismerősök is megjelentek és köszöntötték.
Ferencz Csaba 1941-ben Erdélyben, Csíksomlyón született, családjával Csíkszeredán élt. Apja Ferencz Gyárfás újságíró. A második világháború után, 1947-ben családjával Magyarországra menekültek. Gyermek-, és ifjúkorát Mezőberényben töltötte. A Deák Ferenc utcán és a Petőfi utcán laktak, és Békésen járt középiskolába, majd a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki karán tanult és szerzett mérnöki oklevelet. A Magyar Tudományos Akadémia műszaki tudományok doktora, a Budapesti Műszaki Egyetem habilitált doktora, címzetes egyetemi tanár. Kutatási területe az elektromágneses hullámterjedés, a Föld és a bolygók magas légköre, az űreszközök fedélzeti berendezései, a műholdas távérzékelés, globális változások és az űridőjárás. Jelenleg az Eötvös Lóránd Tudományegyetem egyetemi magántanára és a magyar űrkutatás egyik megalapítója.
Pályafutásának első jelentős tevékenysége között szerepelt, amikor megalakították 1961-ben a Budapesti Műszaki Egyetemen az első magyarországi űrkutatási csoportot, a Rakétatechnikai Tudományos Diákkört. A csoport műholdak rádiókövetésével, űreszközök elektronikai berendezéseinek és mechanikus részegységeinek fejlesztésével, telemetriai adatok feldolgozásával, valamint rakétakísérletekkel foglalkozott. A csoport neve 1965-től BME Űrkutató Csoport lett. Az eredmények nem maradtak el, 1966-ban saját fejlesztésű és készítésű eszközökkel műholdak képeit vették.
Dr. Ferenc Csaba 1975-ben a Szojuz-Apolló program során a Magyar Televízióban az élő adásokban szakértőként kommentálta az amerikai és a szovjet őrhajó összekapcsolásának eseményeit, mely szakmai tudásának elismerése az akkori időkben. A Magyar Tudományos Akadémia több bizottságának és albizottságának tagja volt, és jogutódjainak mind a mai napig tagja. A hazai űrtevékenység korszerű átszervezése óta tagja volt a magyar űrtevékenységet irányító Űrkutatási Tudományos Tanácsnak és a Magyar Űrkutatási Tanács elnöke volt. Tagja a Filozófiai Társaságnak, részt vesz a Híradástechnikai Tudományos Egyesület, a Magyar Asztronautikai Társaság és a Magyar Atlanti Tanács munkájában is.
2010. március 20-án a Magyarországért Alapítvány rangos elismerésben részesítette a hazai űrtevékenységben dolgozó szakembereket, így kiemelkedő munkája elismeréseként dr. Ferencz Csaba, villamosmérnök és többek között a szintén mezőberényi kötődésű dr. Gschwindt András villamosmérnökkel Magyar Örökség Díjat vehetett át az Magyar Tudományos Akadémián.
1980-ban egy négytagú mérnökcsoport vezetőjeként részt vett az 1978-ban Magyarországra visszaszállított Szent Korona vizsgálatában. Ennek tapasztalatait a 2002-ben kiadott Szent István király koronája című könyvében publikálta.
Sokoldalúságát, sokrétű szakmai tudását támasztja alá, hogy nemzetbiztonsági főtanácsadónak kérte fel a néhai Antall József az első szabadon választott miniszterelnök. Tagja és nagymestere a Szent István Lovagrendnek. Vallja, hogy a „A kereszténység az életet szolgálja” és eszerint él családja, gyermekei, unokái körében és a szintén természettudós felesége sziklaszilárd hite segíti.
Életútja összecseng az űrkutatás elindításával, és ahogy lánya, dr. Ferencz Orsolya fogalmazta meg: „….érdekes, hogy nagymértékben békési kötődésű magyarok mutatták meg, hogy ez az út, a hazai űrkutatás fejlesztése, igenis járható.” S ezen az úton dr. Ferencz Csaba sokat tett és büszke elért eredményeire, mezőberényiségére és Mezőberény büszke Ferencz Csabára, a Mezőberényben felnőtt tudósra.
Mezőberényhez való kötődése alapján, a tudományok területén elért eredményei, emberi magatartása valamint Mezőberény jó hírnevének öregbítése alapján, Mezőberény Város Önkormányzatiának Képviselő-testülete a város lakóinak tisztelete és nagyrabecsülése kifejezéseként, erkölcsi elismerésként, „Mezőberény Város Díszpolgára” kitüntető címet adományozott dr. Ferencz Csabának.
Forrás: Mezőberény Város Önkormányzata