A mellkereszt egy sajátosan Árpád-korinak tekintett lelettípus, amelyet a keleti keresztény kultúrkörhöz köt a régészeti kutatás. A tárgykört két csoportra bonthatjuk forma és funkció alapján: az egyszerű mellkeresztek, illetve a formailag bonyolultabb kivitelű, öntött, bronz ereklyetartó mellkeresztek. Ez utóbbi csoporthoz tartozik a mi tárgyunk is.
A mellkereszt ereklye őrzésére szolgálhatott, amelyet a szegeccsel összekapcsolt alsó és felső csuklópánt segítségével egymáshoz erősített elő- és hátlap közti üreges rész tett lehetővé. A szegecses csuklópánthoz függesztőkarika csatlakozhatott, amely segítségével nyakban, esetleg a mellkason hordhatták a keresztet.
Az ereklyetartó mellkeresztek két, időrendileg erősen egybefolyó típusba sorolhatók. Egy, a 10–11. századra keltezett egyszerűbb, tagolatlan szárú, délkelet-európai analógiákat mutató úgynevezett szentföldi típus, valamint egy a Kijevi Rusz területéről származó – rendre szentek mellképét ábrázoló – medaillonos, 11–13. századra keltezhető kijevi típus.
Mellkeresztünk egyértelműen kijevi típusú, a rovátkolással díszített ágyékkendőben (perizoneum) lévő és dicsfénnyel övezett Krisztus kezének két oldalán medaillonban kialakított erősen stilizált és kopott ábrázolások figyelhetők meg. A kutatás kimutatta, hogy ezeknek az ereklyetartóknak gyakran hasonló ikonográfiája van, így analógiák alapján feltételezzük, hogy Krisztus jobb oldalán Szűz Mária balján pedig János evangélista mellképe szerepelhet. Keresztünk hátoldalán egy bevésett háromágú, ún. bizánci, vagy pravoszláv kereszt figyelhető meg, amelynek leghosszabb ágait négy medaillon vesz körül. Ezeken belül szinte teljesen lekopott, egykoron feltehetően görög betűket ábrázoló bevésések nyomai láthatók. Ezek esetében – korábbi, szentföldi típusok ikonográfiája alapján – akár a négy evangélista iniciáléja is elképzelhető.
A mellkeresztek rendre szórványosan kerülnek elő, így a mi esetünkben is – rétegtani megfigyelések híján – csak párhuzamok alapján, hozzávetőlegesen tudjuk a 12–13. századra keltezni leletünket. Elképzelhető, hogy tárgyunk gerlai előfordulása nem független a közeli nemzetségi monostor jelenlététől.
Fülöp Máté régész, segédmuzeológus