Az idei koronavírus járvány Hollandia után Magyarországon is jelentősen visszavetette a virágkertészetek működését. Sajnos nagy az esélye annak, hogy a termesztők által már megtermelt, készre nevelt termékek idén aligha találnak gazdára. A díszkertészetek jelentős részének egész évre szóló bevétele veszhet el, amely jórészt a tavaszra időzített vágottvirágok, hajtatott tulipánok, nárciszok, árvácskák, százszorszépek, kaspós petúniák, muskátlik eladásából származik.
A Nébih csatlakozva a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közös, a dísznövénykertészek megmentésére irányuló kezdeményezéséhez, a hivatal is szolidaritásáról biztosítja az ágazat szereplőit. Ennek szellemében felhívják a dísznövényt vásárolni szándékozók figyelmét, hogy a hazai termékek legbiztosabb lelőhelyei a hazai kertészetek és árudák.
A rendszeres hatósági ellenőrzés alatt álló, jogszerűen működő és garantáltan jó minőségű termékeket forgalmazó virágkertészekről hivatal honlapján idekattintva tájékozódhatnak.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal honlapján megtalálható azon magyar székhelyű dísznövényszaporítóanyag-termesztők (DT) és -nagykereskedők (DN) neve és címe, akik a Nébih közhiteles nyilvántartásában szerepelnek. A forgalmazói listán helyet kaptak a legjelentősebb egy- és kétnyári dísznövénytermesztők, a szabadföldi évelő- és vízinövény-termesztők, a dísznövény vetőmagtermesztők, valamint nagyszámú díszfaiskola.
A „nyilvántartásba vett dísznövény szaporítóanyag termesztők és nagykereskedők” folyamatosan frissülő listája idekattinva érhető el.
Tekintettel arra, hogy a listán szereplők mindannyian a Nébih és a növénytermesztési hatáskörben eljáró kormányhivatalok rendszeres ellenőrzése alatt állnak, termékeik garantáltan megfelelő minőségűek, forgalmazói tevékenységük jogszerű, és a vásárolt termékekhez szaporítóanyag-kísérő okmányt tudnak biztosítani.
A jelenlegi helyzetben különösen fontos hangsúlyozni, hogy a hazai díszkertészeket a Magyarországon termesztett virágok vásárlásával támogathatjuk leginkább. Érdemes tehát odafigyelni arra, hogy vásárláskor lehetőleg ne a külföldi eredetű árukat emeljük le az áruházak polcairól. A termékek csomagolásáról általában leolvasható a származási helyük, de erre utalhat az idegen nyelvű megnevezés vagy a külföldön kiállított növényútlevél is.
Forrás: portal.nebih.gov.hu