Mentális felkészítés és fenntarthatóság – konferencia a csabai akadémián

17:53 | Kovács Dávid

Harmadik alkalommal rendezett sporttudományos konferenciát a Békéscsabai Röplabda Sportegyesület, a Röplabda Specifikus Módszertani Központtal és a Magyar Röplabda Szövetséggel együttműködésben.

A sport területén dolgozó edzők, szakemberek töltötték meg a Békéscsabai Röplabda Akadémia munkacsarnokát, pénteken. A nemzetközi sporttudományos konferenciát immár harmadik alkalommal tartották meg a Dobozi úti létesítményben. Mint ahogy Baran Ádám, a BRSE elnöke fogalmazott: a 2022-es induláskor nem gondolta volna, hogy ilyen fontos eseménysorozat kezdődik a hazai sportéletben, amely napjainkban már igazodási pontnak számít a sporttudományos rendezvények sorában.

– Az a célunk, hogy minél szélesebbre nyissuk a kapukat és minél több területet öleljenek fel az előadások. Napjainkban egyre fontosabb a mentális felkészítés, hiába felkészült egy sportoló erőnlétileg vagy taktikailag, ha a téthelyzeteket nem bírja, ezzel kapcsolatban két előadás került a programba. Emellett a sportban is egyre nagyobb szerepet kell kapnia a fenntarthatóságnak, ebben az irányban is fontos lépéseket kell tenniük a hazai szakembereknek – foglalta össze az idei konferencia irányvonalát a klubvezető.

 

Edzők, klubvezetők, szakemberek töltötték meg a nézőteret (Fotó: Szabó Richárd/behir.hu)

 

Békéscsaba polgármestere köszöntő gondolataiban a közelmúltban véget ért két nagy világverseny, a labdarúgó Európa-bajnokság és az olimpia után is gyakran felmerülő kérdéseket feszegette, hogy minek is köszönhető a siker, hogyan lehet ezt a teljesítményt stabilizálni és hogyan lehet hosszútávon az utánpótlásban hasznosítani a megszerzett tapasztalatokat.

– Az olimpián is azt láttuk, hogy hogy milyen nehéz akár két hétig vagy akár egy adott napon elérni, hogy egy csapat vagy egy versenyző megfelelő felkészültséggel bírjon és csúcsteljesítményt nyújtson. Erre ugyan nem tudom a választ, de a sportot rendszeresen követőként tudom, hogy a sport és a tudomány elválaszthatatlan egymástól, büszke vagyok arra, hogy ismét házigazdái lehetünk ennek a konferenciának – fogalmazott Szarvas Péter.

A konferencián Sáfár Sándor, a Nemzeti Sportügynökség Zrt. Kiemelt Sportakadémiák és Sportszervezetek Igazgatóságának igazgatója az utánpótlásképzés általános organikus sarokpontjait mutatta be.

– Fókuszálnunk kell arra, hogy milyenek a kronológiai és biológiai életkorbeli különbségek, hiszen lehetnek már éveken keresztül tartó lemaradások, vagy éppen lehet jobban katalizálni a munkát. Arra is kitérek az előadásban, hogy a különböző generációk hogyan fejlődnek a korábbi évekhez képest, és az a módszer, amivel 30-40 éve képezték őket, megállja-e a helyét vagy sem – részletezte.

 

Tótka Sándor a riói olimpia után változtatott a felkészülésen és meg is lett az eredménye (Fotó: Szabó Richárd/behir.hu)

 

A délelőtti programban Sárkány Dominik teljesítménypszichológus, kutató a mentális egyensúly összetevőit gyűjtötte össze, Zelinka Ildikó sport coach pedig a mentális formaidőzítésről beszélt. A délutáni programban a fenntarthatóság került a középpontba Vatai Gabriella, a Magyar Röplabda Szövetség elnöke és András Krisztina, az Óbudai Egyetem szakfelelős-egyetemi docens segítségével. A nap egyik kiemelt vendége pedig a gyomaendrődi nevelésű Tótka Sándor olimpiai arany- és ezüstérmes kajakozó volt, aki a siker áráról, a felkészülésében eszközölt változásokról tartott előadást.

 

Galéria

 

További programok »

FEL