A Békés Megyei Károlyi-huszár és Honvéd Hagyományőrző és Kulturális Egyesület sortűzzel törte meg a város csendjét szombat reggel, bár már a hivatalos megnyitó előtt is egyre többen gyülekeztek a Szent István téren. Az idei Megyenapon ugyan a koncertek elmaradnak, de ezúttal is bemutatkoznak a megyei települések, kulturális csoportok, az érdeklődők megismerhetik a Békés Megyei Értéktárban szereplő kincseket, valamint megtekinthetőek és meg is vásárolhatóak a megyében dolgozó kézművesek termékei.
A megnyitón a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke örömét fejezte ki, hogy újra megmutathatják a térség értékeit és mindezt a megye szívében tehetik. Zalai Mihály kiemelte, hogy ugyan teljes szélességében nem tarthatják meg a programot, de az a gondolat megjelenik, ami életre hívta a Megyenapot: ismét középpontba kerülnek azok az értékek, különbözőségek, értékek, különlegességek, amelyek a megyét jellemzik.
A Békés Megyei Kormányhivatal igazgatója Takács Árpád kormánymegbízott nevében köszöntötte a főtérre látogatókat. Krizsán Anett hangsúlyozta, hogy az elmúlt másfél év eseményei után még jobban felértékelődnek azok a kincsek, amelyekkel a megye rendelkezik.
Herczeg Tamás, a térség országgyűlési képviselője kiemelte, hogy a Megyenapon is megtalálható értékek kötöttek össze a múltban, kötnek össze most és remélhetőleg a jövőben is ezek tartanak majd össze minket.
A megnyitó részeként a 2020-ban és idén a Békés Megyei Értéktárba bekerült értékek felterjesztői és tulajdonosai vehettek át díszoklevelet.
A Békés Megyei Értéktárban helyet kapó legújabb értékek:
Dr. Tóth Elek szilvanemesítő munkája, DUMA'Színház, Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont, Apor Vilmos munkássága, Békés Megyei Szűcshimzés, Mogyoróssy János Városi Könyvtár gyűjteménye és tevékenysége, Történelmi Magyarország mértani közepe emlékhely, Molnár-C. Pál festő és grafikus munkássága és a Molnár-C. Pál Emlékház, Kis-sárréti karikás ostor, Szarvasi Vízi Színház, Százéves Cukrászda, Gyulai Várfürdő, Gyulai Kapus-híd, Szarvasi szárazmalom, Dr. Mosonyi Emil munkássága és a Tájvízház