Pelle Róbert, az intézmény igazgatója a közelmúltban megtartott program előtt elmondta, a pandémia miatt közel két évig szünetelt a csillagászati előadássorozat.
Hozzátette, a gigantikus-galaktikus csendet Ujlaki Csaba ismeretterjesztő csillagász Utazás az Univerzum peremére című előadása töri meg.
A szolnoki vendégelőadó elöljáróban elmesélte, könyvekből, internetről, tudományos filmekből rajka össze a saját világegyetemét, majd azt teszi közérthetővé.
Érdekességként megemlítette, szinte miden tudomány neve „lógiával” végződik: biológia, pszichológia, geológia stb. A csillagászat azonban nem asztrológia (csillagjóslás), hanem asztronómia.
Hozzáfűzte, sokan összekeverik a két tudományt, mi több, a szakcsillagászok haragszanak is emiatt. Miközben – elmondása szerint – a tudományos csillagászat nagyon sokat köszönhet az asztrológusoknak, mert évezredekkel ezelőtt rengeteget segítettek azzal, hogy rögzítették az égbolt képeit.
– Az asztronómia a földönkívüli jelenségek megfigyelésével foglalkozik – jegyezte meg. Hozzátette, a napi dolgoktól elvonatkoztatva érdemes ráhangolódni az univerzumra, azaz a világegyetemre.
„Az univerzumban az a legérthetetlenebb, hogy megérthető” – idézte Albert Einstein örökbecsűjét.
Az előadást a „Kutass velünk, fedezd fel!”, a TIT csillagász szakköre zárta.
***
A rendezvény a „Helyi szintű komplex programok Békéscsaba területén” tárgyú, TOP-6.9.1-16-BC1-2017-00001 azonosítószámú projekt keretében valósult meg.