Megszentelték a Savio iskola zarándokkeresztjét

18:40 | Such Tamás

Zarándokkeresztet szenteltek pénteken a békéscsabai Savio Szent Domonkos Katolikus Általános Iskolában. Az esemény az iskola aulájában, a reggeli áhítaton zajlott, Szigeti Antal plébános atya közreműködésével. Ennek kapcsán kérdeztük Bódiné Bazsó Tündét, az intézmény főigazgatóját, Balogh Ottó atyát és Szász Krisztina zarándoklatvezetőt.

– Iskolánk zarándokkeresztjének megáldása felvezeti a következő nap történéseit – mondta Bódiné Bazsó Tünde főigazgató. – Büszkén mondhatom, hogy 11 családunk, iskolai dolgozónk és volt tanítványaink is elindulnak október 5-én a Hűvösvölgy – Gercsei templom – Pesthidegkútra tervezett lelki útra. Ebben a tanévben először szervez ilyen jellegű családi zarándoklatot iskolánk.

Nagy örömünkre szolgál, hogy a tanórán kívül is tudunk lelki megújulást segítő programot nyújtani a diákoknak, kiváltképp, hogy az invitálásunk a szülőket is megérintette. Segítségünkre lesz a nap folyamán Balogh Ottó káplán atya mint lelki vezető, Vasas Attiláné pedagógus, hitoktató kollégánk, valamint Szász Krisztina zarándoklatvezető munkatársunk, aki egyben a főszervező is. A zarándokkereszt Kliment Zoltán és Szász Árpád szülők felajánlásából és többek keze munkája által készült el.

 

 

– Hogyan zajlik a tanulók hitoktatása az iskolában? – de ezt már Balogh Ottó atyától kérdeztük, aki elmondta, a hozzájuk járó gyermekek rendszeres hitoktatásban részesülnek, amely során megismerhetik Istent, a Szentírást és a katolikus hit alapvető igazságait. – A tapasztalatunk az, hogy az órarend szerinti hitoktatás szükséges, de önmagában nem elegendő a gyermekek hitének elmélyítéséhez. A tanulóink lelki fejlődését hivatottak szolgálni minden tanítási nap kezdetén a reggeli áhítat, adventben és nagyböjtben a lelki napok, és havonta iskolamisén vesznek részt a gyerekek és tanáraik, hogy csak néhányat említsek.

 

– Mi a hitre nevelés titka?

– A sikeres hitre neveléshez szükséges, hogy a gyermekek ne csak az iskola falain belül, a tanítási órák keretében gyakorolják hitüket, hanem azt máshol is meg tudják élni. Iskolánk és egyházunk legfőbb küldetése, hogy megtanítsuk gyermekeinknek azt, milyen módokon tudják megélni hitüket, milyen gyakorlatok segítik őket ahhoz, hogy Istent megismerjék, és élő kapcsolatuk legyen vele. Ezen gondolattól vezérelve kezdtük el szervezni ezt az egy napos, gyalogos zarándoklatot az iskola diákjainak és szüleiknek.

 

– Ez tulajdonképpen olyan, mint egy kirándulás.

– A zarándoklat mindig több egy kirándulásnál: magunkkal visszük és közösen hordozzuk a megváltásunkat jelképező keresztet, szentmisén veszünk részt, együtt imádkozunk, és mélyebb beszélgetésekre is lehetőség nyílik a résztvevők között. Bízunk abban, hogy ez a lelkesedés nem csak erre az egy napra szűkül.

 

Galéria

 

A Mitől válik sajátossá ez a zarándoklat? kérdésünkre, Szász Krisztina zarándoklatvezető válaszol.

 – A napot szemlélődésben töltjük – jegyzi meg. – Mottót is ennek kapcsán választottunk: „Minden utadon próbáld fölismerni Istent” (Péld.3,6 .) Megfigyeljük Istent a természetben, egymásban, magunkban. A gyerekeknek és a felnőtteknek külön lelki vezetést valósítunk meg, melyek imák, énekek, játékok, színes beszélgetések formájában zajlanak, és egyedi tervezésű zarándoknapló is segíti majd a megélések, emlékek rögzítését. A tematikát a Zarándoktábor elemeit használva állítottuk össze. Nagy hangsúlyt kap a csönd mint elem a gyaloglásunk során. Olyan korban élünk, amikor a bennünket érő szüntelen ingerek hatására folyamatos reagálásra vagyunk késztetve. Így kicsinek, nagynak egyaránt valódi élmény megtapasztalni a csöndet. Ebben megnyugodhatok, magamra figyelhetek. Itt, a megüresedett csöndemben megjelenhet Isten.

 

– Milyen távlati terveket fontolgatnak? Lesz-e folytatás?

– A szombati zarándoklattal igyekszünk a gyerekekkel megkedveltetni ezt a közösségi tevékenységet, a szülőknek pedig ezen keresztül bemutatni a hétnapi Zarándoktábor programot, valamint megismertetni a kísérőket. Tanulóink számára már a jövő nyárra készülve tervezünk erőnléti és 2-3 napos zarándokutakat is, hiszen a kitűzött cél Tihany – Pannonhalma 113 kilométeres távjának gyalogos zarándokként való bejárása. Idézve Szigeti Antal atya szavait: „Életünk során mindannyian úton levő zarándokok vagyunk, míg el nem érjük a kaput. Ez a kapu az Örök élet kapuja legyen.”

 

További programok »

FEL