Az emeleti Panoráma terembe szervezett program A zsidó hagyományok a mindennapokban című néma kiállítással kezdődött. Igen néma, mivel ezen a tárlaton a tárgyak beszéltek. Továbbá bárki megkóstolhatta a barheszt, ihatott egy pohár teát, illetve a rendezvény végén a szervezők fánkkal kínálták a vendégeket. De ott még nem tartunk…
Horváth Sándor – Fotó: Such Tamás / behir.hu
– Kiállításunkkal a zsidó hagyományokat mutatjuk be – mesélte Horváth Sándor, a Bét Bárhesz Egyesület elnöke. – Azok a tárgyak, eszközök láthatók itt, amelyek a zsidó családok mindennapjainak a szerves részeit képezték. Mivel ez egy mozgó kiállítás, sok helyütt tapasztaljuk, hogy nagyon sok mindenkit megérint a látványuk.
Hozzáfűzte, hamarosan meggyújták az utolsó, azaz a nyolcadik gyertyát a kilencágú, de valójában nyolcágú hanukián, mert a kilencedik gyertya a sámesz, azaz a szolgagyertya.
Hajtmann Ildikó – Fotó: Such Tamás / behir.hu
– A szlogenünk, ez is klezmer, az is klezmer… ugyanis nemcsak a közép-kelet-európai zsidó hangszeres népzenét játsszuk, hanem visszanyúlunk teljesen az eredetekhez – mondta Masa Tamás, 25 éves Sabbathsong Klezmer Band vezetője. Természetesen hanukai dallamokkal kezdünk, majd héber és jiddis dalokat is játszunk, amelyeket magyarul is éneklünk.
A rendezvény Hajtmann Ildikó által prezentált Leonard Cohen Hallelulájával kezdődött. Majd Horváth Sándor köszöntőjében kiemelte, az idei hanukát meghatározza és behomályosítja a foglyul ejtett 138 izraeli sorsa, akik a fények ünnepét valamelyik sötét alagútban töltik a Gázai Övezetben.
Azt követően meggyújtotta a hanuka első gyertyáját, a többi hetet pedig Herczeg Tamás, Kadelka László, Zalai Mihály, Egyed Zoltán, Bánáti Márta, Karácson Zoltán, Alföldi Károly és Masa Tamás.
Végül megkezdődött a klezmervarázs, amely akár reggelig is eltarthatott volna, hiszen oly széles a csapat repertoárja – 25 év legalább egy emberöltő.