Tavaly októberben ünnepélyes alapkőletétellel indult a közel egymilliárd forintos beruházás, amely az épület rekonstrukcióját szolgálja. A 705 millió forintos európai uniós támogatást a város önkormányzata 250 millió forint önerővel egészítette ki. A Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram végrehajtásáért felelős miniszteri biztos, Virág Zsolt az ünnepségen felidézte a mellékszárny korábbi szerepét.
− A gyulai Almásy-kastély szerves részét képezi az úgynevezett kiskastély-szárny, amely korábban uradalmi gazdatisztek lakhelyeként szolgált, majd a személyzet kapott itt helyet, később pedig az uradalmi igazgatás irodái kaptak helyet az épületrészben. A grófi család 1930-tól ide költözött át és itt alakította ki a lakószobáit, mert nem tudta kifűteni a nagy kastélyt − fogalmazott a miniszteri biztos.
Görgényi Ernő polgármester elmondta, hogy a felújítást követőn a mellékszárny nemcsak különböző rendezvényeknek adhat otthont, hanem gasztrotörténeti eseményeknek és tematikus kóstolóknak is. Hozzátette: a beruházás egy létező igényt elégít ki, hiszen a kastély megnyitása óta számos megkeresés érkezett rendezvények megtartására vonatkozóan.
− A gasztronómiai helyszín kialakítása is ennek a pályázatnak köszönhető, amelynek segítségével a kiskastély-szárnyat felújíthatjuk. Az ételtörténeti látványkonyában a 19. század második felére jellemző, korabeli eszközökön is lehet majd főzni, sütni, természetesen korabeli recepteket, valamint a vendégek a csemegetálon bemutatott, környékre jellemző élelmiszereket meg is vásárolhatják − ismertette a városvezető.
− Ha már hozzányúlhattunk az épülethez, kihasználjuk azt a lehetőséget is, hogy a kastély fogadóterét kibővítsük, hiszen a nyári csúcsidőszakban az osztálykirándulók, illetve szervezett csoportok fogadása sokszor gondot jelent. A jelenlegi kialakítás mellett, ezért kell bővíteni a fogadóteret, illetőleg a ruhatárat − tette hozzá.
A polgármester kiemelte: a fenntarthatóság fontos szerepet kapott a tervezésnél. Az energiatakarékos üzemeltetés a geotermikus hűtési-, fűtési rendszeren alapul, amely kiépítéséhez szükséges talajszondák megfúrása a Gyulai Várfürdő területén már megtörtént. Jelenleg a fűtési rendszer kiépítése zajlik.
− A munkálatok jó ütemben haladnak és várhatóan 2020 októberében fejeződnek be. A pályázatot december végére tervezzük lezárni − fogalmazott a polgármester.