Mátyás király-emlékév - Több mint 150 helyszínen rendeztek programokat

2018. november 19. 15:35 | behir.hu

Több mint 150 helyszínen rendeztek programokat Kanadától a moldvai Magyarfaluig a Mátyás király-emlékév keretében, amelyet a király trónra lépésének 560. és születésének 575. évfordulója alkalmából hirdetett meg az év elején a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága.

Csibi Krisztina, a program lebonyolításáért felelős Magyarság Háza igazgatója a Magyar Nemzeti Levéltárban (MNL) tartott, hétfői sajtótájékoztatón felidézte, hogy egy évvel ezelőtt bízta meg az intézményt Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár a sorozat lebonyolítására.

Ennek keretében az intézmény több szakmai szervezet segítségével koncertek, kiállítások, színházi előadások, mesemondó versenyek, tanulmányi vetélkedők, tudományos konferenciák, zarándoklatok, szabadtéri reneszánsz programok, öltözet-, fegyver-, étel- és italbemutatók, jótékonysági rendezvények során emlékezett meg a királyról.

Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója a rendezvényen bemutatta a Mátyás király-év emlékérmét is. A különlegesen nagy méretű, ezüst- és színesfém érmét 20 000 és 2000 forint névértékben bocsájtotta ki az MNB hétfőn. Az ezüst- és a színesfém változat azonos érmeképpel rendelkezik, csak értékjelzésükben térnek el. Az emlékérmék motívumválasztásukkal Mátyás uralkodását komplexen mutatják be.

Virág Barnabás elmondta, hogy az előlap központi motívuma a bautzeni Mátyás dombormű részletét jeleníti meg, amely bár eltér a közismert Mátyás-arcképtől, hitelesen ábrázolja a királyt fegyverzetben és uralkodói attribútumaival, jobbjában jogarral, baljában országalmával, feje felett koronával.

 

A Mátyás király-emlékév alkalmából kibocsátott emlékérem példányai az emlékév projektbemutatóján a Magyar Nemzeti Levéltárban 2018. november 19-én.
MTI/Máthé Zoltán

 

Az alsó vízszintes képmező fő motívuma Mátyás egyik corvinájának ornamentikus, címeres részlete, amely utal az uralkodó tudományok és művészetek iránti elköteleződésére. A címerábrázolás alatt található az emlékérmét tervező Soltra E. Tamás szobrász- és éremművész mesterjegye. 

Az emlékérmék hátlapja Mátyás hadseregszervezésben elért eredményeire, az államügyekben való szerepvállalására és pénzügyi reformjára is utal. A hátlap alsó harmadát Mátyás trónkárpitjából készült miseruha részlete díszíti, középpontjában gótikus sisak- és vértezetrészlet-ábrázolással, amely Mátyás hadvezéri, hadsereg-szervezői teljesítményét jelképezi. Az uralkodó kalligrafikus kézjegye az emlékérme hátlapján is szerepel, ahol megjelenik még aranyforintja is, utalva a király által bevezetett pénzreformra, és az aranyforintok érmeképét hosszú időre meghatározó érmeképi újításra, a Madonna-ábrázolás bevezetésére.

A középkori verettől balra az 1443, 1458 és 1490 évszámok jelennek meg Mátyás születésének, trónra lépésének és halálozásának évszámával, kiemelve az évezredre és századra utaló első két számjegyet. A verettől jobbra az emlékévre is utaló 2018, a verési évszám olvasható. A verési évszám 0 számjegye gyűrűt formál, amit egy holló, a Hunyadi-család címerállata tart a csőrében.

A rendezvényen beszámoltak a Merre járt Mátyás király? című internetes alkalmazásról is, amelyet szintén az emlékévhez kapcsolódva készítettek el a szakemberek. Rácz György, a MNL főigazgató-helyettese (MNL) elmondta, hogy ezzel az alkalmazással a fiatalok számára is szórakoztató formában szeretnék megjeleníteni azokat a helyszíneket, amelyeket az uralkodó a történelmi források szerint biztosan felkeresett. A számítógépes alkalmazás Mátyás király és második felesége, Aragóniai Beatrix királyné tartózkodási helyeit mutatja be a történelmi Magyarország térképén jelölve.

Kiemelte, hogy a Mátyás korából fennmaradt, hiteles pecsétek alatti iratokat az MTA BTK Történelemtudományi Intézet munkatársa, Horváth Richárd kutató állította össze.

Rácz György hangsúlyozta, hogy térképet elsősorban azzal a céllal készítették, hogy segítse a történelem oktatását a középiskolákban, hiszen az alkalmazás segítségével könnyen megismerhető és megjeleníthetők a korabeli hadtörténet Mátyáshoz kapcsolódó fontos állomásai.

Mint mondta, Horváth Richárd adatbázisa láthatóvá teszi azt a komoly szakmai munkát is, amely új történeti ismeretekhez segíti az érdeklődőket a rendelkezésre álló hiteles források segítségével. 

Szatucsek Zoltán, a MNL Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Uniós Projektek Igazgatóságának vezetője elmondta, hogy a térkép 555 helyet jelenít meg, ahol igazolhatóan megfordult az uralkodó. Az oldal alján található idővonalon keresztül 1458 és 1490 között lehet szűrni a keresést, az adott helyszíneket jelölő fülekre kattintva pedig az oda kapcsolódó történeti információk jelennek meg Horváth Richárd gyűjtése alapján. Az oldalon lehetőség van arra is, hogy adott időszakokra is lehessen szűkíteni a keresését, így követni lehet, hogy egy adott periódusban merre járt a király, egy animáció segítségével pedig még mozgásának iránya is láthatóvá tehető.

 

Forrás: MTI

További programok »

Kultúra

S hogy mi szél fújt Csabára? Hát a szerelem! – Május 1-je a Pajtában

Rengeteg programmal várták szerdán egész nap, azaz május 1-jén a Csabai Rendezvénypajta kultúrosai az érdeklődőket. A Pajta majálison szó szerint volt minden, mi szem szájnak ingere: görkorcsolya, ugrálóvár, vattacukor, pingpong, trambulin, arcfestés, csillámtetoválás, aszfaltrajzverseny, cukorágyú, katonai bemutató, portékások kézműves vására, sült kolbász, csapolt sör, hamburger, limonádé, palacsinta, mi több, két DJ szolgáltatta a tornacipő alá valót.
16:48
FEL