Szőke István Attila: Esküszünk című versének megzenésített változatát Kabai Gábor adta elő az irodalmi est kezdetén, amely a trianoni békeszerződés és a döntés következményei köré épült. A Kemény Gábor Technikum történelemtanára megemlékező gondolataiban a nemzeti összetartozás napjának fontosságát hangsúlyozta.
– A nemzeti összetartozás napján a veszteségek okozta fájdalom mellett az összetartozásra emlékezünk. Ott vagyunk a Partiumban, Erdélyben, a Délvidéken, a Felvidéken, a Muravidéken és Kárpátalján is. Bár Magyarországnak vannak határai, a nemzetnek nincsenek – fogalmazott Malatyinszki Péter.
A közönség a programban részeként több, a trianoni döntés kapcsán született verset hallhatott Wass Alberttől, Juhász Gyulától, József Attilától és Reményik Sándortól. A Békéscsabai Irodalmi Estek főszervezője fontosnak tartja, hogy ilyenkor közösen emlékezzünk a trianoni békeszerződést követő nemzeti veszteségekre.
– Úgy gondolom, hogy a világon az összes magyar ember átéli ezt a fájdalmat. Augusztusban egy erdélyi, Farkaslakáról érkező óvodapedagógus könyvét mutatjuk majd be, amely a trianoni békeszerződéssel kapcsolatos. Úgy érzem fontos, hogy beszéljünk erről minden évben – fogalmazott Frankó Attila, a Szeretlek Békéscsaba Egyesület elnöke.
A programsorozat következő állomása július 4-én, kedden lesz, ismét a Csabagyöngye stégszínpadán.
H.SZ.,K.D.