A világnap elődje az 1981-1992 között minden év szeptember 18-án tartott rokkantak napja volt. Magyarország is csatlakozott a Fogyatékossággal Élő Személyek Jogairól Szóló Egyezményhez 2007-ben, melyben az ENSZ Közgyűlése kijelenti, hogy a fogyatékossággal élőkre ugyanolyan jogok és kötelességek érvényesek, mint a társadalom bármely más tagjaira.
A fogyatékosság nem betegség, hanem állapot, ami azonban megnehezíti, korlátozhatja az egyén személyes és közösségi életét, napi életvitelét, tanulását, munkavállalását, általában a mindennapi életben való részvételét. A fogyatékosság nem személyes probléma, hanem emberjogi kérdés, kezelése társadalmi összefogást, kollektív felelősségvállalást igényel.
Hazánkban számos olyan intézkedés történt a közelmúltban, mely a fogyatékossággal élőknek segít teljesebb, magasabb színvonalú életet élni. Ilyenek például a különböző családtámogatások, az óvodákban, bölcsődékben a fogyatékos vagy tartósan beteg gyermekek számára ingyenes étkezés biztosítása, illetve az infokommunikációs akadálymentesítés. Ebbe a körbe tartozik a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásának elősegítése is, amihez különböző kedvezményeket, támogatásokat vehetnek igénybe a munkáltatók.