Lipták kalendárium címmel nyílt kiállítás csütörtökön délután a Békés Megyei Könyvtárban. Ebben az esetben azonban nem egy hagyományos kalendáriumról van szó, hanem egy olyan kiállítás-sorozatról, amely évszakonként villant fel más-más alkotásokat a könyvtár hajdani igazgatója, Lipták Pál festőművész munkásságából.
– Lipták Pál 10 évvel ezelőtt, 2007 februárjában halt meg, a kiállítás-sorozat első tárlatát ezért most nyitjuk meg. Április 14-én lenne 95 éves, a sorban következő kiállítást ehhez igazítjuk majd. Akkor a tavaszhoz, az újjáéledéshez kapcsolódó munkáit szeretnénk majd bemutatni – tudtuk meg Rakonczás Szilviától, a könyvtár igazgatójától.
Lipták Pál 1950-től 1985-ig volt a könyvtár igazgatója. Könyvtárosként kapott Kossuth-díjat 1954-ben a szabadpolcos könyvkölcsönzés bevezetéséért. Mészáros Zsuzsa, a Munkácsy Emlékház művészeti vezetője a tárlatmegnyitón kiemelte, hogy Lipták Pál a könyvtárban dolgozott élete legnagyobb részében, miközben szinte állandó jelleggel festett is.
– Egy ilyen sokoldalú ember esetében nehéz megfogalmazni, ki is volt ő valójában: könyvtáros, festő, kiadó, író, műgyűjtő... Minden, amihez csak nyúlt, és ami a művészettel kapcsolatos volt, az ott szerepelt az ő palettáján, és alkotó módon mindenből a legjobbat hozta ki. Mi abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy találkozhattunk vele, ismerhettük őt, de a felnövekvő nemzedéknek is tudnia kell róla, nekik is el kell mondanunk, hogy ki volt Lipták Pál – szögezte le Mészáros Zsuzsa.
A megnyitó közönsége megtudhatta, hogy Lipták Pál itt született, itt élt, itt maradt Békéscsabán, és hogy összefoglalta a kor helyi kultúráját legyen szó a magyar vagy a szlovák kultúráról. Komoly, nagy gondolkodója volt ő Békéscsabának, ráadásul alkotásait élvezet nézni. Van olyan képe, ahol olyan munkálatokat is bemutat (mondjuk egy disznóvágásnál), amelyek 30-50 évvel ezelőtt természetesek voltak, de ma már nem igazán ismertek.
A kiállítás – amelynek kurátora Ván Hajnalka művészettörténész – április 8-áig tekinthető meg a Békés Megyei Könyvtárban.