Liget Budapest – Már épül!

2018. március 25. 08:13 | behir.hu

A Liget Budapest Projekt az ország történetének legnagyobb léptékű park- és tájépítészeti munkáját ötvözi egy, a millenniumi idők óta nem látott intézményfejlesztési programmal, melynek köszönhetően hamarosan a Városliget a mostaninál jóval zöldebb és korszerűbb, vonzó intézményekkel gazdagabb park lesz, ismét méltón egykori fénykorához.

A 2013-óta zajló alapos előkészítő munkálatok és kiterjedt társadalmi egyeztetések nyomán lezárult a tervezési szakasz, és megkezdődött a park megújítása, zajlik az intézmények kivitelezése.

Tavaly októberben megkezdődött a Városliget 100 hektáros parkját érintő kert- és tájépítészeti megújítás első üteme. A Liget parkrehabilitációjának első lépéseként a Szépművészeti Múzeum környezete és a Vakok Kertje születik újjá, valamint a környező iskolások igényei alapján új sportpályákat, illetve egy félhektáros kutyás élményparkot is kialakítanak a munkálatok során. A kivitelezés első szakaszában alapvetően újulnak meg a hagyományos parkfunkciók, már részben elkezdődött a közműhálózat cseréje, a közvilágítás bővítése és felújítása, új illemhelyek, kerékpártárolók létesülnek, több hulladékgyűjtőt helyeznek ki és, ami talán a legfontosabb, végre akadálymentesítik a Városligetet.

Hetven év után először megnyílik a látogatók előtt a Szépművészeti Múzeum Román Csarnoka, amely a Liget Budapest Projekt keretében nyerte vissza eredeti pompáját.

Az épületrész 2500 négyzetméternyi egyedülálló falfestményeinek megújításán 70 restaurátor dolgozott. A rekonstrukciós munkálatok során a Román Csarnok felújítása mellett korszerűsítették a múzeum elavult fűtőrendszerét, klimatizálták a kiállítótermek egy részét, felújították a nyugati épületszárny feletti tetőszerkezetet, valamint új kiállító- és közönségforgalmi tereket és korszerű raktárhelyiségeket alakítottak ki az épületben. Egyfajta ízelítőként március 15-étől húsvétig ingyenesen látogatható lesz a Román Csarnok, majd rövid időre ismét bezár, hogy a szakemberek beköltöztessék a műtárgyakat, illetve berendezzék a múzeum kiállítótereit. A teljesen felújított és kibővült, új állandó kiállításoknak otthont adó Szépművészeti Múzeum október 25-én nyílik majd meg a nagyközönség számára.

Az Ötvenhatosok tere évtizedekig parkolónak használt területén megkezdődött a Néprajzi Múzeum építése. A nemzetközi építészeti tervpályázaton győztes magyar Napur Architect építésziroda által tervezett új, íves formájú múzeumépület tetejét zöld közösségi térként, a liget meghosszabbított zöld felületeként használhatják a látogatók, legmagasabb pontjáról pedig megcsodálhatják a liget panorámáját. A Liget Budapest Projektnek köszönhetően a 145 éves Néprajzi Múzeum történetében először kap olyan épületet, melyet a gyűjtemény igényei szerint terveztek meg. A múzeum egy korszerű, minden szempontból világszínvonalú, a szakmai követelmények, valamint gyűjteményi és látogatói igények szerint kialakított 34.000 négyzetméteres épületben kap új és végleges otthont a Városligetben, ahol 1896-ban – a millenniumi kiállításon – először mutatkozott be a nagyközönségnek.

Tavaly novemberben elkezdődött az Olof Palme Ház műemléki restaurálása, amely ez év végére fejeződik be.

A park egyik legrégebbi és legszebb, eredeti Zsolnay kerámiákkal díszített épületét a hagyományokra alapozva, de XXI. századi színvonalon újítják meg, és Millennium Háza néven várja majd a látogatókat.

Felújítását követően a több mint 130 éves, különleges értékű műemléképület az újkori Magyarország történetének legvirágzóbb, legsikeresebb időszakát, a főváros és Magyarország századfordulós aranykorát eleveníti majd meg egy különleges, interaktív állandó kiállítással, de helyet kap benne egy, a millenniumi hangulatot megidéző, kulturális rendezvényeknek otthont adó kávéház is, előtte pedig szép rózsakertben lehet megpihenni.

Szintén a Liget Projekt keretében kezdték meg tavaly ősszel a Fővárosi Állat- és Növénykert bővítését a Pannon Parkkal, amely a Kárpát-medence egykori élővilágát fogja megidézni, és amelynek központi eleme a Biodóm lesz. A központi, fedett parkként szolgáló építmény belsejében olyan bemutatótér alakul ki, amely a külső időjárástól független, ezért kedvezőtlen időjárási viszonyok között is kínál önmagában annyi látnivalót, amelynek felfedezésével akár órákat is el lehet majd tölteni.

Hamarosan elkészül Európa egyik legkorszerűbb múzeumi és tudományos háttérintézménye, az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ a ligettől kicsit távolabb, a Szabolcs utcában.

A 37 ezer négyzetméteres komplexum a Néprajzi Múzeum, a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria műtárgyainak megőrzéséhez biztosít kiemelkedő szakmai feltételeket és technikai hátteret. A területen helyet kap a szintén új intézményként létrejövő Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézet is. Az európai viszonylatban is különleges intézmény együttes körül kialakítanak egy szabadon használható, 13.000 négyzetméteres parkot is.

A Liget Budapest Projektről bővebben ezen a linken tájékozódhat.

 

forrás: vilaggazdasag.hu

További programok »

FEL