Lear király, kicsit másképp

2017. július 14. 09:36 | Szabó Rita

Ármány, intrika és csalódás – Shakespeare Lear király című művének egyik különleges feldolgozását láthatták az érdeklődők szerda este Gyulán. A társulat célja az volt, hogy a különleges látványon és a színészi játékon keresztül is megértsék a nézők a darabot.

Román nyelvű előadáson vehettek részt az érdeklődők a XIII. Shakespeare fesztiválon. A nagyváradi, Teatrul Regina Maria társulat Az éjszaka szívében – A Lear története című darabbal szórakoztatta a művészet kedvelőket. A darab a népszerű Shakespeare-i tragédia, a Lear Király egyik feldolgozása volt.

A színészek szerint a különleges játéknak és a rendezői megoldásoknak köszönhető, hogy az előadást azok is értik, akik nem beszélnek románul. A darab főszereplője elmondta: „Mivel a szöveg valóban minimális mennyiségű ebben a darabban, így a felkészülés is más volt, mint a legtöbb esetben. A próbákon megpróbáltuk az érzéseinket és a hangulatunkat belevinni a játékba, hiszen leginkább ezen van a hangsúly. A nézőknek az előadás során próbáljuk átadni a színészi játékunkon keresztül az élményeinket, benyomásainkat és így meséljük el a történetet számukra.” A főszereplő elmondta azt is: nagyon közel voltak a nézőkhöz, így még bensőségesebb lett a darab hangulata.

 

 

Az előadást feliratozták magyar nyelven, de – mint azt a rendező is megerősítette – ezúttal nem a darab szövegén volt a hangsúly. „A Shakespearei szöveg ebben a színdarabban nagyon kevés, le lett minimalizálva, hogy minél kevesebb megszólalás legyen benne. Az a jó, hogy a Shakespeare szövegek megengedik azt, hogy ne a szövegre helyezzük a hangsúlyt, hanem a színészi játékra, a mozgásra, a látványra és a hangokra. Az előadás fő koncepciója, hogy a nézők ne a szöveg alapján ítéljek és értsék meg a darabot, hanem a látvány és a színészi játék alapján.” 

A rendező hozzátette: a darab központi gondolata a lecsúszott emberi lét, így ebben az előadásban is – csakúgy, mint az eredeti darabban - tragédiával zárul a történet.

 

 

 

 

 

 

További programok »

FEL