Labdarúgás: Hősiesen küzdött a Csaba, de az Újpest jutott az elődöntőbe

2022. március 2. 22:11 | Kovács Dávid

A másodosztályú Békéscsaba 1912 Előre 3-2-es vereséget szenvedett az NB I-es Újpesttől a labdarúgó MOL Magyar Kupa negyeddöntőjében, így nem jutott be a legjobb négy közé.

MOL MAGYAR KUPA, NEGYEDDÖNTŐ
BÉKÉSCSABA 1912 ELŐRE – ÚJPEST FC 2-3 (1-2)
Békéscsaba, 1920 néző. Vezette: Káprály Mihály (Becséri Gergely, Rózsa Dávid)
BÉKÉSCSABA: Winter – Hodonicki, Farkas M., Albert, Mikló – Váradi (Farkas B. 60.), Zvara (Varga Sz. 73.), Babinyecz (Fazekas 60.), Gránicz (Pantovic 60.) – Ilyés (Lukács 73.), Tóth D. Vezetőedző: Schindler Szabolcs.
ÚJPEST: Pajovic – Kastrati, Koutroumpis (Kuusk, a szünetben), Kádár, Antonov – Mack (Onovo 63.) – Croizet (Yahaya 23.), Simon K. (Beridze 63.), Bjelos, Boumal – Viana (Zivzivadze 81.). Vezetőedző: Milos Kruscic.
Gólszerzők: Ilyés (17.), Tóth D. (77.) ill. Simon (3.), Yahaya (38.), Bjelos (56.)

A Békéscsaba 2016 után járt ilyen magasságban a Magyar Kupában, hat éve a Kozármisleny kiejtése után épp a lila-fehérek voltak a riválisok a legjobb négy között. Akkor két mérkőzésen dőlt el a párharc, a fővárosi együttes 2-0-s hazai sikere után 1-1-es döntetlent játszott a Kórház utcában és lépett a fináléba.

A rangos csatához méltó módon meccshangulat alakult Békéscsabán, a meccs előtt negyedórával, ha nem is kígyózó, de hosszabb sorok várakoztak a pénztárnál, több mint kétszáz akadémista érkezett a stadionba, hogy biztassa a csabai fiúkat, sőt, a sajtóhelyek is megteltek a Kórház utcai lelátón. Jelentősen átalakult csapatok várhatták a kezdősípszót, csabai és újpesti oldalon sem sok átfedés maradt a hétvégi, bajnoki összecsapásokhoz képest, Schindler Szabolcs is felforgatott gárdával várta a negyeddöntős összecsapást.

Mikló és Croizet csatája (Fotó: Such Tamás)

A változtatások inkább a fővárosiaknál jöttek be, egy, a tizenhatos előterében eladott labda után Simon Krisztián zúdított bombagólt Winter Dániel kapujába már a 3. percben (0-1). Tíz perccel később ismét távoli vendég próbálkozást láthatott a nagyérdemű: Luca Mack átlövését viszont a hazaiak fiatal kapusa szögletre tolta. A csabaiak is felvették a meccs ritmusát: a 17. percben Váradi Ádám 20 méteres bombáját még védte Filip Pajovic, a szögletet követően azonban Ilyés Tamás közelről a léc alá lőtt (1-1). Váradi lelkesedése nem szűnt, a félidő felénél óriási sprinttel vágtatott végig a vendég térfélen, csak éppen a lövésre nem maradt erő. Sőt, közel volt a hazai vezető gól is: Hodonicki Márk jobb oldali beadása után Tóth Dániel nem találta el a labdát óriási ziccerben az ötösön! Az újpestiek ugyan ezt követően többet birtokolták a játékszert, de igazi helyzetig a 38. percig nem jutottak el, akkor azonban Mack indítását követően Farkas ragadt bent, így a sérült Croizet helyére beálló Yahaya léphetett ki a leshatárról és a bal felsőbe vágta a labdát, így a félidőben ismét az Újpest állt jobban (1-2).

Az első félidőben ugyan megsérült a hazai drukkerek dobja, de a szünetben érkezett a segítség Király Patriktól, a csabaiak cserejátékosától, így az 54. percben ismét gyorsabban üthették azt a drukkerek: Ilyés Tamás iramodott meg a bal oldalon, csak a lövés maradt el az akció végén. Egyenlítés helyett jött a harmadik újpesti gól az 56. percben: Viana terelte kézzel maga elé a labdát, a játékvezető ezt nem látta, a brazil lövése még kipattant a kapufáról, Miroslav Bjelos viszont értékesítette a kipattanót (1-3). Ilyésnek töretlen volt a lövőkedve, egy perccel később mintegy 20 méterről próbálkozott, Pajovic azonban védett. Folytatódtak az eseménydús pillanatok: Simon Krisztián vitte el a labdát Winter kapus mellett, de csak a jobb oldali kapufát találta el. Hármas csere jött a csabaiaknál egy óra után: frissítésként Farkas Botond, Fazekas Lóránt és Nikola Pantovic is pályára lépett. Ezt követően inkább egymással foglalkoztak a játékosok, többször is előkerült a sárga lap a játékvezető zsebéből. A házigazda nem adta fel a küzdelmet: Pantovic takarásból még kapufát lőtt, de ugyanebből az akcióból, Hodonicki beadását követően a kupaspecialista, az emlékezetes Fradi-veréskor is betaláló Tóth Dániel fejelt az ötösről a kapuba (2-3).

A hazai drukkerek két gólnak örülhettek (Fotó: Such Tamás)

A 84. percben Varga Szabolcs újabb csabai kapura lövést jegyzett, Pajovic magabiztosan hárított. A Csaba ment előre az egyenlítésért: hosszú lefolyású akció végén Farkas Botond fölé lőtt. A hazai együttes dicséretére vált, hogy a hajrában az NB I-es újpestiek több alkalommal sem riadtak vissza az időhúzástól… A Békéscsaba hősiesen küzdött, de újabb helyzetet már nem tudott kidolgozni, így a vendégek megőrizték az előnyüket.

– Büszke vagyok a csapatra, jól küzdöttünk, védekezésben több hiba közbejött, de visszajöttünk a meccsbe és jó találkozót tudtunk játszani az Újpesttel. A terv az volt, hogy az első félidőben stabilan védekezünk, a másodikban pedig kockáztatunk, bátran is futballoztunk, őszinte játékot nyújtottunk. Rengeteg olyan kétes szituáció volt, amit vissza kell majd nézni, de nem ezeken múlt, hanem azon, hogy többet hibáztunk hátul, döntő szituációkban az Újpest volt a jobb – értékelt Schindler Szabolcs, a hazaiak vezetőedzője az M4 Sport kamerája előtt. Milos Kruscic, az Újpest trénere szerint csapata saját magának nehezítette meg a dolgát, a Békéscsaba pedig az utolsó leheletéig küzdött.

A Paks és a Ferencváros után az Újpest jutott harmadikként a MOL Magyar Kupa elődöntőjébe, a Békéscsaba pedig hosszú kupamenetelés után a nyolc között búcsúzott. Schindler Szabolcs együttese hétvégén már a bajnokságra koncentrálhat, amikor újabb alsóházi rangadón Soroksáron lép pályára!