Különleges főhajtás Kállai Ferenc öröksége előtt

16:31 | Bimbó Lajos

Gyomaendrőd közössége minden év október 4-én emléknapot tart, amelyen Kállai Ferenc, a város szülötte előtt tiszteleg. A Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes és kiváló művész emlékére rendezett programsorozat idén egy különleges eseménnyel bővült, hiszen róla szóló tárlatot nyitottak meg.

Az emléknap a hagyományoknak megfelelően koszorúzással indult, ahol a város vezetői, a meghívott vendégek és a település lakosai főhajtással fejezték ki tiszteletüket a színművész köztéri szobránál.

A megnyitón Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár, Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója és a házigazda település képviseletében Toldi Balázs polgármester mondott ünnepi köszöntőt.

Závogyán Magdolna kiemelte, ez a nap a gyökerekről, az értékekről és a közösségekről szól.

– Egy közösség életerejét, lelki állapotát érzékenyen és pontosan jelzi minden cselekvés, amely tudatosan és tervezetten irányul a helyi értékek felkutatására, azonosítására és féltő, szerető megóvására. Egy település közössége számára nem kevesebbet jelent saját értékeinek beépítése ünnepeibe és hétköznapjaiba, mint a megmaradást, a biztos és reményteli jövőt. Ez pedig felelősséget ró mindazokra, akik számára ez a hely életük színterét jelentette és jelenti ma is – mondta el köszöntőjében Závogyán Magdolna.

 

 

Fekete Péter egy üzenettel érkezett a megjelentekhez. Mint mondta, reggel Eperjes Károly színművész hívta telefonon és megkérte arra, hogy adja át üdvözletét a Békés vármegyeieknek és Gyomaendrőd lakosainak. A főigazgató aláhúzta, ebből is látszik, hogy milyen fontos Kállai Ferenc életműve, hiszen a kiállított díjak és elismerések mellett a jelenleg élő nagy művészek is szeretettel gondolnak rá.

Hozzátette, egy kistelepülés szempontjából a példaértékű szülöttjeire való emlékezés és a figyelemfelkeltés is rendkívül fontos.

– Azoknak a gyermekeknek, fiataloknak, akik itt nőnek fel Gyomendrődön, látniuk kell: attól, hogy ők egy fővárostól távoli településen születtek, az életük ugyanolyan lehetőségekkel van tele, mintha New Yorkban, Párizsban vagy Budapesten születtek volna. A maradandót alkotó nagy művészeknek, tudósoknak igen jelentős százaléka valahol egy kistelepülésen született. Az, hogy egy közösség ápolja, megőrzi a település szülöttjeinek emlékét, ebből a szempontból is rendkívül fontos – fejtette ki Fekete Péter.

 

 

Toldi Balázs polgármester elárulta: az eseményen két tárlatot is megnyitottak, hiszen a Kállai-hagyaték mellett az Aranka Játékbaba Múzeum is az új közösségi térben kapott helyet. Mint mondta, Kállai Ferenc Gyoma község szülötte, a színművész pedig egész életében számon tartotta, hogy innen származik. Halála után özvegye jelentős hagyatékot adományozott a városnak, ennek azonban eddig nem volt méltó helyszíne. Ez most egy kormányzati támogatásnak köszönhetően megváltozott, emellett pedig az új épületszárny az Aranka Játékbaba Múzeumnak is helyszínt tud biztosítani. A városvezető hangsúlyozta: Latorcai-Ujházi Aranka is Gyomaendrőd szülötte, a festőművész pedig már egy közel ezerötszáz babából álló gyűjteményt adott át a városnak, amelynek darabjai most elfoglalták méltó helyüket.

– A Vidovszky Béla Városi Képtár épületét újítottuk fel és építettünk hozzá egy másik szárnyat. Tettük mindezt annak érdekében, azok a kulturális helyek, amelyek a településünket jellemzik, nagyjából egy helyen, egy utcában koncentrálódjanak. Velünk szemben ugyanis a Kner Nyomdaipari Múzeum található, amely szintén jelentős hagyatéka a település történelmének – árult el a részleteket a városvezető.

Toldi Balázs kiemelte, Kállai Ferenc születésének 100. évfordulójának tiszteletére a 2025-ös évet Kállai-emlékévvé nyilvánítják, amelyet a színművészre emlékezve töltenek meg programokkal.

 

 

A nyitóbeszédek után egy különleges ajándékot adtak át a városvezetőnek: Balogh Dorottya, a Békés Vármegyei Levéltár igazgatóhelyettese a Petőfi Kulturális Program Légy büszke örökségedre dokumentumát nyújotta át, egy Gyoma és Endrőd község 1906-ban írt közös kérvényének másolatát. Az ünnepélyes szalagátvágás előtt a Csoóri Sándor Program Békés vármegyei díjazottjainak is átadták az elismerést igazoló dokumentumot.

 

 

A Kállai Nap tárlatvezetéssel folytatódott, az ünnepi program pedig dokumentumfilm vetítéssel és színházi előadással zárult.

 

Galéria

További programok »

Friss hírek

Ismét Gyula ad otthont az Országos Testnevelésügyi Konferenciának

2003 és 2008 után érkezett ismét Gyulára érkezett az Országos Testnevelésügyi Konferencia. A tanácskozás a Magyar Testnevelő Tanárok Országos Egyesülete és a Gyulasport Nonprofit Kft., a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Szakállamtitkárság támogatásával valósult meg. A konferencia a Labdával kerek a világ - labdajátékok a testnevelés órán címet kapta.
19:39
FEL