– A határidő közeledtével elevenítsünk fel néhány fontos tudnivalót. Meddig lehet kérni a NAV-tól, hogy készítse el a személyi jövedelemadó bevallásunkat?
– Folyamatosan fejlődik a NAV szolgáltató jellege, ezért 2023-ban, illetve már az ezt megelőző években sem kellett kérni azt, hogy az adóhivatal készítsen bevallási tervezetet. Ez már automatikus. Mindenkinek elkészül a bevallási tervezete. Viszont azt lehet kérni, hogy akik elektronikus kapcsolattartásra nem kötelezettek, április 30-ig papír alapon megkapják a bevallási tervezetet. Ez leginkább azoknak célszerű, akiknek egyszerű jogviszonyuk van, és évközben igénybe vették azokat a kedvezményeket, amelyeket érvényesíteni lehet. Az ő esetükben ez a bevallási tervezet május 20-ával véglegessé válik.
– Mi a helyzet a munkáltatói összesítéssel?
– A munkavállalók a munkáltatójuktól kapnak egy összesítést arról, hogy évközben mennyi volt a munkabérük, milyen kedvezményeket érvényesítettek, milyen levonások voltak személyi jövedelemadó, illetve járulék szempontjából. Ezeket az adatokat a munkáltatók és a kifizetők megküldik az adóhivatalhoz is. Ha valakinek volt egy befektetése, vagy van például egy önkéntes pénztári megtakarítása, nyugdíjbiztosítása, akkor ezekről is kapunk adatokat, tehát nem kell behozni az adóhivatalhoz. Ezt a magánszemélynek kell megőriznie, és összehasonlíthatja majd a bevallási tervezetet a kifizetők által készített összesítésekkel.
– Milyen felületeken érhető el, vagy kérhető a bevallás?
– Még mindig kérhető személyesen. A személyes kérelem az úgy néz ki, hogy az ügyfél befárad az ügyfélszolgálatra, ott kitöltünk egy formanyomtatványt, és ez alapján megkapja a papír alapú bevallási tervezetet. Hangsúlyozni szeretném, hogy csak azok, akik nem kötelezettek elektronikus kapcsolattartásra; akiknek nincs alkalmazottjuk, akik nem egyéni vállalkozók, ők kérhetik ezt. A másik kedvelt felület, a NAV online felülete https://nav.gov.hu/szja. Itt is be tudják nyújtani az adózók ezt a kérelmüket. Van egy telefonszámunk, ami évek óta változatlan. Ez 06-30/344-4304-es szám. Ezen SMS-t lehet küldeni, amelyben meg kell adni az adóazonosító számot, illetve a születési időpontot. Ezen kívül még a 1819-es központi telefonszámon is kérhető.
– Az egyéni vállalkozóknak milyen határidőre kell figyelniük?
– Az egyéni vállalkozókat két csoportra bontanám. Vannak azok, akik szeptember elsejétől katások. A katás egyéni vállalkozóknak valóban nagyon közel van már a határidő, február 25-ig, illetve 27-ig kell benyújtaniuk a bevallást elektronikusan. Az összes többi személyi jövedelemadó törvény hatálya alá tartozó személynek pedig május 20-a a határidő.
– Van-e valami újdonság idén az előző évekhez képest?
– Egy apró változás van a bevallási kiajánlásokban, tervezetekben. Ez pedig a 25 év alatti fiatalokra vonatkozik. Függetlenül attól, hogy ők év közben igénybe vették a kedvezményt vagy sem, az adóhatósági bevallási tervezett már tartalmazni fogja az ő kedvezményüket. Ez új kedvezmény, ami változást jelent az előző évekhez kapcsolódóan, és nem mindenki vette igénybe. Annak ellenére, hogy ez a kedvezmény automatikus, voltak olyanok, akik jelezték, hogy ők év végén szeretnék ezt egy összegben érvényesíteni. Az ő bevallási tervezetükben ez szerepelni fog.
– Ha már a kedvezményeknél tartunk, az előző évben a gyermeket nevelő családok esetén volt adó-visszatérítés. Idén várható-e hasonló?
– Az egyszeri eset volt, csak a 2021-es évhez kapcsolódott. Idén nincs ilyen kedvezmény. A hagyományos családi kedvezmény az természetesen megmarad.
– Azoknak, akik visszaigényelhetnek adót, mikor kaphatják kézhez?
– Ha hibátlanul nyújtják be az adóbevallásukat, akkor a benyújtást követő 30. napon történik a kiutalás. Bankszámlára azonnal megérkezik a legtöbb esetben ez az összeg. A postai kézbesítésnél a kézbesítési idő miatt van egy kis csúszás a 30 naphoz képest. A legkorábbi határidő az március elseje. Tehát ha valaki január folyamán bármikor már benyújtotta az adó-visszatérítést tartalmazó személyi jövedelemadó bevallását, leghamarabb március elsején kaphatja meg a visszajáró összeget.
– Van-e valamilyen fontos részlet, amelyre külön felhívná a bevallók figyelmét?
– Ha már itt a visszaigénylésnél tartunk, mindenképpen gyakori hiba, ha az adózók nem jelölik meg, hogy visszakérik az összeget. Bár a bevallásnak van egy ilyen elnevezésű sora, hogy visszajáró személyi jövedelemadó, de a főlapon ezt jelezni kell, illetve az elektronikus felületen is. Jelezni kell tehát, hogy visszakérik, és azt is, hogy hova, bankszámlára, vagy pedig a postai címükre. A másik fontos dolog az egyéni vállalkozókhoz kapcsolódik. Az ő esetükben arra kell nagyon figyelni, hogy az első benyújtott személyi jövedelemadó bevallásukban ha az adózási módjukkal kapcsolatban szeretnének valamilyen változtatást, akkor ebben a személyi jövedelemadó bevallásban, és csak az elsőben tudják ezt jelölni. Ha módosító bevallást nyújtanak be, vagy önellenőrzést, ott már nincs lehetőségük arra, hogy változtassanak.
– Ne feledkezzünk meg az adónk 1+1 százalékáról sem. Erről mit érdemes tudni?
– Ebben igazából nincs jelentős változás. Olyan tapasztalatok vannak, hogy kissé csökkent a felajánlási kedv. De például az eSZJA, tehát az elektronikus felületen már ott található egyrészt a bevallási tervezet, illetve az 1+1 százaléknak a felajánlása is. Azok, akik nem foglalkoznak a bevallással, mert a bevallási tervezet hibátlan, azoknak nem kell a bevallást feltétlenül véglegesíteniük. De az 1+1 százalékot ők is felajánlhatják az elektronikus felületen is május 20-ig. Ha pedig valaki nem akar elektronikusan foglalkozni ezzel, akkor akár papíralapon is beküldheti, behozhatja az adóhivatalhoz. Itt is fontos a határidő. Május 20-át szoktam emlegetni megszokásból, de ebben az évben május 22-e a végső határidő a munkaszüneti nap miatt.
– Áttérve 2023-ra, mire hívná fel a figyelmet?
– Itt is először a magánszemélyekkel kapcsolatban hívnám fel két dologra. Két új kedvezmény van a fiatalok vonatkozásában. Az egyik az a 30 év alatti anyukákra vonatkozik. Ők, ha 2023-ban születik gyermekük, vagy ezt követően fog megszületni, akkor adókedvezményt kaphatnak, adóalap-csökkentési lehetőséggel élhetnek. Egészen addig, amíg be nem töltik a 30. életévüket. Ez a kedvezmény megfelel annak az összegnek, amit a 25 év alatti fiatalok vehetnek igénybe. Tehát havi megközelítőleg 500 000 forintos keresetig személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség nincs. Abban az évben, amikor betöltik a 30. életévüket, függetlenül attól, hogy ez januárban vagy decemberben történi, ezzel a kedvezménnyel élhetnek. Szeretném hangsúlyozni, hogy csak azok, akiknek a gyermeke 2023-ban születik, vagy a várandóság ezt követően következik be. A másik kedvezmény a beteg gyermekeket, vagy gyermeket nevelő szülőkre vonatkozik. Ott a családi kedvezmény havonta 10 000 forinttal kiegészül. Ez nem minden beteg gyermekre vonatkozik. Azokra a 18 év alatti fiatalokra lehet érvényesíteni, akik tartós betegség, vagy súlyos fogyatékosság miatt emelt összegű családi pótlékot kapnak. 18 év felett pedig szigorodik a kedvezmény igénybevételének a lehetősége. Itt a rehabilitációs hatóság ad egy igazolást arról, hogy a fiatalembernek 50 százalékot meghaladó munkaképesség-csökkenése van, és ez várhatóan 1 évnél tovább fennáll. Ebben az esetben érvényesíthető a továbbiakban is a kedvezmény. A vállalkozóknál manapság a leggyakoribb adózási mód az átalányadózás. Az átalányadózással kapcsolatban kedvező változások tapasztalhatóak. Most már nem kell kivárni a régi szabály szerint azt a 4 évet, amíg újra lehetne választani az átalányadózást. Ha valaki nem felelt meg mondjuk 2022-ben az átalányadózás feltételeinek, akkor 2023 decemberében, illetve a következő személyi jövedelemadó bevallásában választhatja ismét az átalányadózást. A minimálbér változásának megfelelően emelkedett az átalányadózásnál is az értékhatár. Ennek megfelelően emelkedett az adómentes rész is. Kedvezően változtak az adózási szabályok.