Bánki Ákos kazinczbarcikai születésű festőművész és művészetszervező. 2006-ban végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetem festőművész és tanár szakán. A független galéria, a mű-Vész Pince, a Roham és a Latarka Galéria alapító tagja, de a Resident Art Fair és Garten is projekt az ő nevéhez is fűződik. Az alkotó egy hosszabb barcelonai tartózkodása után tért vissza Magyarországra.
– Nonfiguratív alkotó vagyok, absztrakt expresszionista képeket festek. Jelenleg épp egy pihenési szakaszban vagyok, kiállításokat készítek elő. Kilenc hónapon át Barcelonában éltem, de a koronavírus-járvány miatt most egy kis időt itthon kell töltenem. A katalán fővárosban készült sorozatom bemutatását készítem elő. Ezek kisebb képek nagy színfoltokkal, nem rám jellemző módon egy kicsit nyugodtabb világ jelenik meg rajtuk, mégis feszültségekkel teli – mesélt Bánki Ákos a jelenlegi alkotómunkájáról.
A múzeum új, blue chip (jelentős értéket jelző tőzsdei fogalom – a szerk.) című sorozata „nem egy téma, hanem egy-egy érdekes, kiemelkedő személyiség köré szerveződő programsorozat.” A csütörtöki rendezvény moderátora Baji Miklós Zoltán lesz, aki intermediális művészként az alkotó oldalról beszélget Bánki Ákossal.
– A kezdeményezés célja az volt, hogy olyan, mára befutott alkotókat hívjunk vissza a városba, akik korábban Békéscsabára látogattak. Ákos 2003-ban, az általam és Varga Tamás, Békéscsaba jelenlegi kultúráért felelős alpolgármestere által rendezett VII. Csalánleves Fesztiválra a városba látogatott. Akkor egy zenei alapú, folyamatosan változó lírai absztrakt és gesztusfestményt készített sárral – osztotta meg Baji Miklós Zoltán a meghívás hátterét. Mint mondta, a beszélgetést azért tartja fontosnak, hogy a békéscsabai, művészetre nyitott közönség jobban megismerhesse Bánki Ákos munkásságát.
A csütörtöki beszélgetést követően Bánki Ákos Tiltott absztraktok című dokumentumfilmjét vetítik le a jelenlévők számára, amely a magyarországi absztrakt festészet 1956 és 1968 közötti időszakát mutatja be. A Békéscsabán első alkalommal bemutatandó filmben szerepet kapott a 2018-ban elhunyt békéscsabai származású Fajó János festőművész is.