Békés vármegyében a gazdák csak repcéből 10-15 ezer hektáron vetettek, ami az utóbbi években elég komoly csökkenésnek indult. Mostanra 5000 hektár alá csökkentek ezek a területek, ezzel igen drasztikus mélypontra helyezve a repcetermelést. Ettől függetlenül a határban látott repcék egészségesek és szépek, talán évek óta először, bár köztudott ez az egyik legigényesebb növény, ebből kifolyólag a termesztése is igen költséges.
Egy évben volt rá példa, hogy a 30 ezer hektáros föld fele kifagyott, de a másik 15 ezer hektár stabilan megmaradt. Jelenleg úgy áll a helyzet, hogy a kalkulált vetésterület már kevesebb mint 5000 hektár. Sajnos a szeptemberi hónap nem volt a leideálisabb a repce számára, ugyanis a nagy szárazság miatt a talaj szinte megművelhetetlenné vált. Azonban a szeptember végi, október eleji eső aranyat ért, ugyanis, aki előtte el tudta vetni a repcéjét, annak nagyon szép termése van. Fontos, hogy a növények gyökere eléggé megerősődjön ahhoz, hogy átvészelhesse a telet.
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Vármegyei Igazgatóság
Bozó József, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Vármegyei Igazgatóságának alelnöke elmodta, a tavalyi évben nagyon erős volt a repce és a novemberi jó időknek köszönhetően vissza kellett fogni, különben hajtásnak indult volna, mindemellett számtalan élősködő, például bolha, és betegség támadta a táblákat, emiatt sokan kínlódtak is velük. Most bizonytalanságra ad okot az ide év zárása. Ez egy nagyon nehéz év lesz, inkább a túlélésre kell majd fókuszálni.
– Olyan gondok és nehezítő körülmények vetődnek fel a repcetermelés során, amibe az emberek már belefáradtak. Mert csak küzdenek, és a végén nincs eredmény. De összességében ez a négyezer párszáz hektár szép képet mutat most Békés vármegyében – nyilatkozta Bozó József.
Az olyan öszi növényeknél, mint a búza, árpa, repce vagy olajretek egyik évről a másikra csökkenhet az átvételi ár. Például három évvel ezelőtt 3-400 ezer forintot adtak egy tonna repcéért, most már csak 180-200 ezer forintot. 40-50 tonna repce kitermeléséért horror mennyiségű növényvédőszert kell használni, gondolva itt az ápolásra, tápanyagbevitelre vagy védelemre is. És ezen felül virágzáskor van egy nagyon kritikus időszak is, amikor a gyönyörű sárgarepcét meglepik a méhek, ezért olyankor még permetezni sem szabad a növényt.
Illusztráció (forrás: pixabay.com)
Az előrejelzések szerint valószínűsíthetőleg nem lesz hideg a tél, amennyiben ez így lesz, elkezdődnek, illetve folytatódnak az őszi szezonális szántási munkálatok.