A 2024-es Múzeumok Őszi Fesztiválja a folyamatosan alakuló és az elmúlt években forradalmi változásokat megélő gasztronómiai kultúra összetett kérdéskörét, és ennek múzeumi vonatkozásait állítja középpontba.
A gyulai kiállítóhelyek Könnyen fogyasztható című eseménysora is a gasztronómia köré szerveződik. A cím kettős: egyfelől utal az őszi fesztivál témakörére, kifejezi azonban egyúttal a fürdőváros kiállítóhelyeinek a hétköznapokban is megjelenő szándékát a könnyen befogadható ismeretátadásról.
A gyulai események elsősorban a helytörténetre koncentrálnak, kóstolóval kiegészítve az elhangzó információkat. Nem egy ilyenen egykori ételek megízlelésére is lesz lehetőség. Van azonban olyan program is a kínálatban, amely az étel és az ember kapcsolatának talán legjelentősebb és legtöbbeket érintő mai problémájára reagál: az ételallergiára. Egy októberi rendezvény például a speciális étkezések fontosabb jellemzőivel ismerteti meg az érdeklődőket az Almásy-kastélyban, a gluténmentes táplálkozásról pedig külön is szól majd egy rendezvény ugyanott. Szintén a kastélyban az életünk minőségére, teljesítőképességünkre, mentális egészségünkre kiható egészséges étkezésről is lesz receptajánló előadás.
A Múzeumok Őszi Fesztiválja Gyulán az országos kezdést egy nappal megelőzve indult; szeptember 29-én, Mihály napon ugyanis az Almásy-kastély Munkácsy: a sikersztori című időszaki kiállításához kapcsolódva rendeztek tematikus tárlatvezetést többek között arról: milyen témákat szeretett festeni, hogyan alkotott, kik voltak a barátai és szerelmei, és mik a kedvenc ételei a festőfejedelemnek.
A gyulai múzeumi szakemberek gondoltak a pedagógusokra is. Élményprogramok a tanteremben és az osztálykirándulásokon címmel múzeumpedagógiai programkínálatukat mutatják be, hogy segítséget nyújtsanak, miként építhetik be munkájukba akár online is elérhető szolgáltatásainkat, illetve hogyan teszik élménytelivé és ezzel felejthetetlenné a nálunk tett osztálykirándulást. Mivel online eseményről van szó, ahhoz az ország bármely pontjáról csatlakozhatnak a pedagógusok.
Forrás: Erkel Ferenc Kulturális Központ és Múzeum Nonprofit Kft.