A békéscsabai önkormányzatnak a TOP keretében idén a városi piac felújítására 740 millió forint áll rendelkezésére. A pénzből kívülről és belülről is megújul a piac.
A piac felújítása több részletből áll. Az egyik cél az, hogy a helyi termelők árulhassanak a piacon, illetve, hogy a vásárlók helyi termékeket vehessenek meg.
– A piac már most sem csak város, hanem az egész térség életében fontos szerepet tölt be. Nemcsak a hagyományos szerdai és szombati piaci napokon, hanem hétköznap és vasárnap is vonzza a látogatókat és bevásárlókat. Éppen a nagy érdeklődés és a forgalom miatt szeretné az önkormányzat felújítani a vásárcsarnokot. Folytatni szeretnénk az elárusítótér lefedését is. A meglévő kiszolgáló pavilonsor elbontása után, új, korszerű szerkezetű pavilonsort építenek majd, és pihenőparkot alakítanak ki. A fejlesztések befejeztével több látogatót, bevásárolni vágyót vonz a piac, amelynek gazdaságosabb lesz az üzemeltetése is – hangsúlyozta dr. Ferenczi Attila tanácsnok.
De miből is áll konkrétan a beruházás? Mint azt dr. Ferenczi Attila elmondta, felújítják a mosdókat és hidegburkolatot is cserélik a vásárcsarnok területén. Szükség szerint a belső nyílászárókból is újat szerelnek be és belső térelválasztó egységeket alakítanak ki. Hogy a mozgássérültek is könnyen közlekedhessenek, akadálymentes bejáratot, rámpát, ajtókat, színkontrasztos információs feliratokat helyeznek el. Hőszigetelik a homlokzatot, a homlokzati nyílászárókat pedig hőszigetelt üvegezésűre cserélik, valamint egységesítik az üzletsorok födémszerkezetét. A felújítás után télen legalább plusz 10, nyáron legfeljebb 25 fok lesz a csarnokban napközben.
A piactérre is költenek: a meglévő lefedett piactér bővítése az eddig elkészülttel azonos módon történik, és szükség szerint ott is javítják a burkolatot.
– A meglévő pavilonsort újjáépítik, lefedik. Ez alatt helyezkednek el a 4 x 3-6 méteres pavilonok, amelyek egységes hőszigetelt szerkezettel készülnek. A pavilonok közművesítettek lesznek, külön-külön fogyasztásméréssel. A célunk az, hogy olyan vásárcsarnokot és piacot alakítsunk ki, ahol mind az árusok, mind a vevők jól érzik magukat és szívesen visszatérnek, akár hetente többször is – tette hozzá dr. Ferenczi Attila.