Kisbíró dobolta a tanácsokat a piacon az online csalások elkerüléséhez

2024. február 7. 17:22 | Hidvégi Dávid

Idén 21. alkalommal szervezték meg az Európai Unió tagállamaiban a Biztonságos Internet Napot. Ennek kapcsán a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya a békéscsabai piacon szervezett programot szerdán délelőtt!

Hagyományőrző betyár várta a vásárlókat szerdán a békéscsabai piacon. Lischka Gábor vőfély az online csalások megelőzése érdekében osztott meg fontos tanácsokat egy vicces, de tanulságos rigmus segítségével. Ugyan a rendőrség az elmúlt időszakban már több fórumon felhívta a figyelmet az internetes csalásokra, ezzel az akcióval szeretett volna még közelebb kerülni az emberekhez. A rendőrség szakemberei a szórólapokon keresztül tanácsokat osztottak meg a vásárlókkal. Az egyik papíron például az áll, hogy ha csomagja érkezett akkor ne nyissa meg, előbb gondolja meg, hogy egyáltalán rendelt e, hiszen sokszor a csalók egy linken keresztül pénzt kívánnak kicsalni az áldozattól.

– Nagyon sokan esnek áldozatul a kiberbűnözésnek. Üzenetekben, SMS-ben, emailben, közösségi oldalakon ismerkedés által kicsalnak az emberektől különböző banki adatokat. Az idegenek sokszor banki ajánlatokkal jelentkeznek, például azt írják vagy mondják egy telefonhívásban, hogy banki ügyintézők és gyorsan meg kell állítani egy olyan tranzakciót a felhívott fél számlájáról, amit valószínűleg nem ő kezdeményezett. Ekkor meg akarják tudni a felhívott adatait, ilyenkor bontani kell a vonalat – fogalmazott Szombati Andrea r. őrnagy, a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság szóvivője.

A szakemberek azt tanácsolják, hogy ilyen esetben mindig fel kell hívni a saját pénzintézetünket, hogy meggyőződjünk arról, hogy nincs probléma a számlánkkal. Az is gyakori, hogy a kiberbűnözők hamis webáruházak üzemeltetésével próbálják átverni az embereket. Az is előfordul, hogy valótlan örökléssel vagy romantikus kapcsolatépítéssel próbálnak valakitől pénzt kicsalni.

Galéria

További programok »

FEL