Király Nóra: Aki bajban van, a csabai áldozatsegítő központban segítséget kaphat

2024. március 31. 14:14 | Mikóczy Erika

Békéscsabán járt Király Nóra, az Igazságügyi Minisztérium miniszteri megbízottja, a Zöld Követ Egyesület elnöke, akivel a 7.Tv Aktuális című műsorában a most egyéves Békéscsabai Áldozatsegítő Központról és a zöldenergia fontosságáról beszélgetett Kugyelka-Zámbori Eszter műsorvezető.

– Ön az áldozatsegítő központok kommunikációjáért felelős miniszteri megbízott. Mi az ön feladata ezen a területen?  

– Még Varga Judit minisztersége alatt kezdődött az áldozatsegítő rendszer kiépítése, amelynek részei az áldozatsegítő központok. Nemrégiben adtuk át a 14. áldozatsegítő központot, az a cél, hogy minden vármegyében legyen ilyen. Emellett vannak áldozatsegítő pontok, illetve van egy 24 órás áldozatsegítő vonal, amely bármikor, hétvégén és akár ünnepnapokon is hívható, ha valaki bajba kerül, vagy segítségre van szüksége. Az én feladatom – amelyre 2023 októberében kért fel Tuzson Bence miniszter úr – az az, hogy láthatóvá tegyem ezeket a központokat, pontokat, illetve hogy minden ember megtudja, hogy ha bajba kerül, akkor van hova fordulnia. Az állam kiépített egy olyan rendszert, hogy bármilyen bűncselekménnyel kapcsolatos baj esetén van hova fordulni. Tehát az én feladatom az gyakorlatilag az áldozatsegítő rendszer kommunikációja, hogy az emberek tudjanak erről a lehetőségről.

 

– Ahogy említette tehát, bármilyen bűncselekménnyel kapcsolatosan lesz valaki áldozat, az a központokhoz, illetve az áldozatsegítő szolgáltatásokhoz fordulhat. Pontosan mit jelent ez? Sokszor nem tudja eldönteni az ember, hogy mi az a határ, ami után érdemes, vagy lehet segítséget kérni.

– Eredetileg arra az esetre vannak az áldozatsegítő központok, hogy ha rendőrségi feljelentés történt, az áldozatok kapjanak segítséget. Ezekben a központokban barátságos, családias légkör várja a bajba jutottakat. A munkatársak is úgy vannak kiválasztva, hogy empatikus, kedves, megértő személyiséggel rendelkezzenek, és mindemellett komoly szakértelemmel legyenek felvértezve. A békéscsabai központban is ez volt a kiválasztás fő szempontja: pszichológusok, szociális munkások dolgoznak itt. Visszatérve az eredeti kérdésre: valójában teljesen nyitott a központ. Tehát ha valaki úgy érzi, hogy elakad a problémájával, nem mert feljelentést tenni, nem tudja, hogy hova forduljon, ide akkor is betérhet, és akkor is fog segítséget kapni. Sajnos sokszor előfordul kapcsolati erőszak, amikor szorult helyzetben vannak – többnyire – a nők. Nem mernek elmenni rendőrségi feljelentést tenni, és nem tudják, hova forduljanak – ide bemehetnek abban a tudatban, hogy szakemberek segítenek nekik. De említhetek akár egy autólopást, online csalást, ami a mai világban egyre gyakoribb. Külön a gyermekekre is fel vannak készítve a központban dolgozó munkatársak. Mindenkit arra bíztatok, aki bajban van, hogy keresse föl ezeket a központokat, ha nincs más megoldás. Illetve azt szeretnénk tudatosítani az emberekben, azokban is, akik nincsenek nehéz helyzetben, akiknek nincsen szükségük most segítségre, hogy legyen ott a fejükben: ha bármi történik, akkor van hova fordulni, mert az állam segítő kezet tud nyújtani.

 

 

– Több alkalommal említette: nagyon fontosnak tartja, hogy az áldozatsegítés ne csupán tűzoltás legyen, hanem egy prevenció. Ezt hogyan lehet megvalósítani a gyakorlatban?

– Az, hogy beszélünk róla, már egy nagyon fontos dolog. Itt szeretném elmondani, hogy az Igazságügyi Minisztériumnak 140 együttműködési megállapodása van az áldozatsegítéshez kapcsolódóan, különböző civil szervezetekkel, egyházakkal, állami szervekkel, állami cégekkel. És pont ezen dolgozunk, hogy minél több emberhez eljusson a megelőzés fontossága. Hogy fölhívjuk például az idős emberek figyelmét arra, hogy az online csalást hogyan lehet elkerülni. De ugyanez igaz a más típusú bűncselekmények elkerülésére. A legjobb az az lenne, ha nem is lenne szükség az áldozatsegítő központokra, mert nem történnének bűncselekmények, nem lennének áldozatok. De sajnos ez egy álom, hiszen napjainkba is sok ember kerül bajba. A cél viszont mindenképpen az, hogy csökkenjen a bűncselekmények száma, és közben minél több embernek tudjunk segíteni.

 

– Békéscsabán egy éve működik a központ. Mik a tapasztalatok?  

– Sokan tudnak a létezéséről. Most azért igyekszem körbejárni az ország összes áldozatsegítő központját, hogy tapasztalatokat szerezzek, megnézzem az itt zajló munkát, egyeztessek a helyi rendőrkapitánnyal, vármegyei kapitánysággal, illetve minden olyan szereplővel, aki részt vesz ebben a közös munkában. Úgy látom, hogy Békéscsabán is fantasztikus munka zajlik, amit hallottam, az is mutatja, hogy az itt dolgozó, elhivatott kollegák tevékenysége példaértékű. Ezúton is köszönöm a békéscsabai kollégák munkáját. Biztatok mindenkit: legyen elraktározva a gondolataiban, hogy ha bármi probléma adódik, akkor van hova fordulni.

 

– Nem csak az áldozatsegítő központ miatt érkezett Békéscsabára, hanem azért is, hogy Zöld Követ Egyesület elnökeként ellátogasson a csabai napelemparkba.

– A Zöld Követ Egyesület szakmai partnere a kormánynak a zöld energiáról történő online párbeszéd kapcsán. Ez pár héttel ezelőtt indult, és nagyon fontosnak tartjuk, hogy minél többen kitöltsék azt az online kérdőívet, ami 13 kérdésből áll. Magyarország jövője az a zöld energia. Ezt megtapasztalhattuk az elmúlt 2 évben, amikor komoly energiaválsággal szembesültünk. A szomszédunkban még mindig zajlik a háború, az energiaárak az egekbe szöktek. Hazánk igyekszik rátérni egy olyan útra, ami biztosítja a saját energia megtermelését. Viszont az energiát nemcsak meg kell termelni, hanem el is kell tudni tárolni, ezért is nagyon fontos az, hogy itt Békéscsabán is működik egy napelempark, ami biztosítja a megtermelt energiának a tárolását is akár. Nagyon fontos az emberek véleménye, szeretnénk, ha minél többen kitöltenék a kérdőívet, hogy az emberek véleményét be tudja építeni a kormány a következő időszak energiapolitikájába.

 

– Milyen szerephez juthat a következő időszakban a zöld energia? Békéscsabán például igyekeznek egyre több intézményben megteremteni ennek a lehetőségét is.

– Nagyon fontos és elkerülhetetlen. Látszik, hogy Európa országai hatalmas harcot vívnak azért, hogy ki tud több megújuló, zöld energiát előállítani, és ki tudja ezt az energiát tárolni. Magyarország most körülbelül a negyedik helyen áll ebben a versenyben. Örülök neki, hogy kormányzati szinten is kiemelt helyen van az, hogy minél több megújuló energiaforrás legyen Magyarországon. Itt elsősorban a napelemekre gondolunk, most írták ki például a 137 milliárd értékű napelem plusz pályázatot, amelyre akár a lakosság is tud pályázni. Illetve egyre több városban épülnek a békéscsabaihoz hasonló napelemparkok. Fontos kiemelni az energia tárolását, hiszen nem elég megtermelni az energiát, utána azt tárolni is kell. Ezért is fontosak az akkumulátorgyárak, hogy el tudjuk tárolni az energiát, hisz nem mindegy, mennyiért kapjuk azt.

További programok »

FEL